Supported by Jamba Juice
Kind
Gecko Tri Club
Visit Oregon's Washington County
Gorge Performance

Pages: [1] [2]
   

OVERALL FEMALE 800 METER RESULTS - TOP 3

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  316   Kendra Wheeler            SALEM, OR              52 F 12:29  1:34
   2.  363   Allie Engstrom            BEAVERTON, OR          16 F 12:46  1:36
   3.  329   Jessica Kieras            PORTLAND, OR           34 F 12:59  1:38

FEMALE AGE GROUP RESULTS

2014 Hagg Lake Swim 800 Meter
Portland, OR 06/15/2014 9:00 am Sunny, 65-75 degrees.
Directed by: Michael Healey
Sponsored by: Portland Triathlon Club
Page 1

FEMALE 800 METER AGE GROUP: 19 & Under

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  363   Allie Engstrom            BEAVERTON, OR          16 F 12:46  1:36
   2.  263   Karlee Miller             DALLAS, OR             12 F 19:16  2:25
   3.  300   Skyler Ludwick            MCMINNVILLE, OR        11 F 20:03  2:31
   4.  502   Mitzi Pulido              OR                     14 F 21:24  2:41
Page 1

FEMALE 800 METER AGE GROUP: 20 - 29

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  214   Karly Powell              PORTLAND, OR           27 F 14:38  1:50
   2.  187   Claire Teasdale           PORTLAND, OR           26 F 15:51  1:59
   3.  318   Katie Peront              BEAVERTON, OR          25 F 16:20  2:03
   4.  410   Larissa Ferber            TACOMA, WA             25 F 16:37  2:05
   5.  265   Megan Cohen               PORTLAND, OR           25 F 17:48  2:14
   6.  232   Iris Sexton               PORTLAND, OR           28 F 17:52  2:14
   7.  455   Rebecca Greiff            PORTLAND, OR           28 F 18:11  2:17
   8.  413   Sarah Dodson              PORTLAND, OR           28 F 18:22  2:18
   9.  382   Lindsey Dumdi             YAMHILL, OR            29 F 21:14  2:40
  10.  239   Marissa Newton            PORTLAND, OR           29 F 21:37  2:43
  11.  450   Angela Plotner            VANCOUVER, WA          24 F 22:16  2:47
  12.  325   Carmen Eisenbarth         SOUTH BEACH, OR        29 F 22:39  2:50
Page 1

FEMALE 800 METER AGE GROUP: 30 - 34

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  329   Jessica Kieras            PORTLAND, OR           34 F 12:59  1:38
   2.  434   Emily Melina              PORTLAND, OR           34 F 13:03  1:38
   3.  467   Sierra Binek              CORVALLIS, OR          31 F 13:27  1:41
   4.  461   Erin Merz                 PORTLAND, OR           30 F 14:07  1:46
   5.  248   Aubree Gustafson          PORTLAND, OR           33 F 14:40  1:50
   6.  401   Katy Smith                TACOMA, WA             32 F 15:15  1:55
   7.  378   Debbie Skalbeck           VANCOUVER, WA          34 F 17:08  2:09
   8.  135   Kacie Talcott             OR                     31 F 18:37  2:20
   9.  392   Annie Muske-Dukes-Drig    BEND, OR               30 F 18:55  2:22
  10.  217   Shawn Barkdull            PORTLAND, OR           30 F 21:19  2:40
  11.  254   Ruth Williams             PORTLAND, OR           33 F 25:08  3:09
Page 1

FEMALE 800 METER AGE GROUP: 35 - 39

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  253   Michelle McRae            REDMOND, WA            38 F 13:10  1:39
   2.  452   Christina Garcia          TACOMA, WA             35 F 14:22  1:48
   3.  361   Lainie Yarris             PORTLAND, OR           38 F 17:03  2:08
   4.  183   Stephanie King            PORTLAND, OR           35 F 17:23  2:11
   5.  429   Debbie McCord             VANCOUVER, WA          35 F 17:46  2:14
   6.  366   Carla Digennaro           PORTLAND, OR           36 F 19:24  2:26
   7.  166   Annarose Pandey           PORTLAND, OR           39 F 21:36  2:42
   8.  111   Julie Havelka             OR                     39 F 28:10  3:32
   9.  110   Harris Elizabeth          OR                     39 F 28:18  3:33
  10.  417   Ellie Bulin               LAKE OSWEGO, OR        37 F 31:56  4:00
Page 1

FEMALE 800 METER AGE GROUP: 40 - 44

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  395   Bonnie Edwards            PORTLAND, OR           42 F 14:55  1:52
   2.  178   Robin Hoffman             SHERWOOD, OR           41 F 16:55  2:07
   3.  480   Mary Stark                PORTLAND, OR           44 F 17:41  2:13
   4.  146   Erin Ward                 OR                     44 F 18:12  2:17
   5.  442   Lara Fulwiler             SHERWOOD, OR           42 F 19:53  2:30
   6.  206   Sara Padilla              PORTLAND, OR           40 F 21:11  2:39
   7.  349   Megi Morishita            NEWPORT, OR            42 F 22:37  2:50
   8.  221   Neva Winter               HILLSBORO, OR          40 F 28:21  3:33
Page 1

FEMALE 800 METER AGE GROUP: 45 - 49

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  114   Jayette Pettit            OR                     47 F 13:29  1:42
   2.  443   Elizabeth Watkins         PORTLAND, OR           48 F 13:52  1:44
   3.  327   Erin Flinn                ALOHA, OR              45 F 19:23  2:26
   4.  428   Sarah Chisholm            PORTLAND, OR           48 F 19:41  2:28
   5.  151   Karina Bruzzese           OR                     47 F 26:05  3:16
   6.  160   Sherrie Austin            PORTLAND, OR           46 F 28:22  3:33
   7.  506   Melanie Webb              OR                     49 F 30:50  3:52
Page 1

FEMALE 800 METER AGE GROUP: 50 - 59

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  316   Kendra Wheeler            SALEM, OR              52 F 12:29  1:34
   2.  411   Marlys Cappaert           CORVALLIS, OR          55 F 14:58  1:53
   3.  438   Ann Davidson              PORTLAND, OR           50 F 16:04  2:01
   4.  449   Roxanne Redwine Baker     PORTLAND, OR           54 F 18:05  2:16
   5.  144   Lanette Osborn            OR                     51 F 18:26  2:19
   6.  156   Teri Wheeler              PORTLAND, OR           53 F 18:30  2:19
   7.  182   Tiffini Anderson          PORTLAND, OR           52 F 18:34  2:20
   8.  345   Jan Beyer                 CAMAS, WA              55 F 19:09  2:24
   9.  140   Rebecca Ocken             OR                     50 F 21:43  2:43
  10.  145   Carmen Adkins             OR                     50 F 23:49  2:59
  11.  213   Beth Weissman             PORTLAND, OR           55 F 25:06  3:09
  12.  391   Carol Hartley             PORTLAND, OR           52 F 25:15  3:10
  13.  491   Laurie Marx               BEAVERTON, OR          59 F 25:44  3:13
  14.  376   Barbara Thiele            HILLSBORO, OR          59 F 25:57  3:15
  15.  347   Caryl Schiavon            GLADSTONE, OR          55 F 27:18  3:25
  16.  289   Patricia Goffe            PORTLAND, OR           53 F 30:22  3:48
  17.  185   Lynn Rasmussen            HOOD RIVER, OR         52 F 30:35  3:50
Page 1

FEMALE 800 METER AGE GROUP: 60 - 69

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  505   Laurie Wall               OR                     60 F 24:15  3:02
   2.  172   Gail Mast                 WILSONVILLE, OR        63 F 26:43  3:21
Page 1

FEMALE 800 METER AGE GROUP: 70 - 79 ** NONE **

Page 1

FEMALE 800 METER AGE GROUP: 80 & Over ** NONE **

OVERALL MALE 800 METER RESULTS - TOP 3

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  208   David Thomson             SEATTLE, WA            54 M 11:37  1:28
   2.  228   Mike Self                 WEST LINN, OR          44 M 11:39  1:28
   3.  252   Johnny Van Velthuyzen     KIRKLAND, WA           35 M 11:50  1:29

MALE AGE GROUP RESULTS

2014 Hagg Lake Swim 800 Meter
Portland, OR 06/15/2014 9:00 am Sunny, 65-75 degrees.
Directed by: Michael Healey
Sponsored by: Portland Triathlon Club
Page 1

MALE 800 METER AGE GROUP: 19 & Under

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  422   Spencer Adrian            PORTLAND, OR           13 M 14:14  1:47
   2.  326   Tate Watson               HILLSBORO, OR          13 M 14:30  1:49
   3.  483   Jake Yarris               OR                     12 M 17:05  2:09
   4.  305   Ethan Chuang              CAMAS, WA              11 M 24:55  3:07
Page 1

MALE 800 METER AGE GROUP: 20 - 29

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  336   Zachary Yensen            PORTLAND, OR           25 M 14:20  1:48
   2.  276   Tyler Deshaw              PORTLAND, OR           26 M 16:07  2:01
   3.  257   Peter Zien                PORTLAND, OR           29 M 16:09  2:02
   4.  184   Richard Bruschi           PORTLAND, OR           29 M 16:22  2:03
   5.  118   Chewie Lin                OR                     25 M 19:20  2:25
Page 1

MALE 800 METER AGE GROUP: 30 - 34

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  120   John Seddan               OR                     31 M 12:32  1:34
   2.  306   Tabor Waterstreet         BANKS, OR              34 M 13:08  1:39
   3.  141   Jonathan Hoffman          OR                     32 M 13:46  1:44
   4.  332   Jeffrey Lee               PORTLAND, OR           33 M 14:27  1:49
   5.  231   Sumner Williams           PORTLAND, OR           34 M 15:02  1:53
   6.  268   Justin Apsley             PORTLAND, OR           32 M 17:44  2:13
   7.  207   James Ball                BEAVERTON, OR          34 M 18:24  2:18
   8.  498   Daniel Hough              OR                     33 M 18:52  2:22
   9.  255   Taylor Meek               PORTLAND, OR           31 M 27:21  3:26
Page 1

MALE 800 METER AGE GROUP: 35 - 39

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  252   Johnny Van Velthuyzen     KIRKLAND, WA           35 M 11:50  1:29
   2.  405   Danny McGrath             PORTLAND, OR           38 M 12:47  1:36
   3.  396   Travis Vitek              CORVALLIS, OR          36 M 13:38  1:43
   4.  436   Russell Amos              WEST LINN, OR          36 M 13:47  1:44
   5.  484   Ryan Chiotti              OR                     38 M 14:25  1:49
   6.  482   Allen Bond                OR                     38 M 23:02  2:53
Page 1

MALE 800 METER AGE GROUP: 40 - 44

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  228   Mike Self                 WEST LINN, OR          44 M 11:39  1:28
   2.  244   Chad Hagedorn             TACOMA, WA             42 M 12:26  1:34
   3.  201   Kaigin Olafson            BEAVERTON, OR          41 M 13:23  1:41
   4.  504   Daryl Johnson             OR                     41 M 16:27  2:04
   5.  269   Steven Jackson            PORTLAND, OR           42 M 16:34  2:05
   6.  334   Seth Klein                VANCOUVER, WA          41 M 30:24  3:48
   7.  304   PO Chuang                 CAMAS, WA              43 M 31:04  3:53
Page 1

MALE 800 METER AGE GROUP: 45 - 49

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  238   Peter Kellers             PORTLAND, OR           45 M 13:33  1:42
   2.  365   Shaun Orchard             TIGARD, OR             49 M 13:35  1:42
   3.  121   Ciaran Turbitt            OR                     48 M 14:35  1:50
   4.  390   Kevin Guaspari            OREGON CITY, OR        46 M 14:37  1:50
   5.  314   Tyler Thessin             PORTLAND, OR           48 M 14:41  1:51
   6.  423   Joe Adrian                PORTLAND, OR           48 M 14:49  1:52
   7.  283   Brian Dessinger           MILWAUKIE, OR          46 M 15:41  1:58
   8.  243   Kevin Cooney              SNOQUALMIE, WA         48 M 16:11  2:02
   9.  161   Sebastian Pastore         PORTLAND, OR           48 M 20:11  2:32
  10.  508   Patrick Ward              OR                     46 M 22:59  2:53
  11.  132   Kurt Havnaer              OR                     48 M 27:33  3:27
Page 1

MALE 800 METER AGE GROUP: 50 - 59

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  208   David Thomson             SEATTLE, WA            54 M 11:37  1:28
   2.  427   Geoff Wilwerding          SEATTLE, WA            52 M 11:52  1:29
   3.  209   Bob Schlemmer             SEATTLE, WA            54 M 11:54  1:30
   4.  331   Curt Lacount              LAKE OSWEGO, OR        55 M 12:18  1:33
   5.  384   Dave Wash                 NORTH BEND, OR         53 M 14:00  1:45
   6.  262   Scott Matthews            AUBURN, WA             52 M 14:05  1:46
   7.  101   Ed Ramsey                 OR                     58 M 14:18  1:48
   8.  148   David Livengood           OR                     51 M 15:09  1:54
   9.  372   John Wohler               PORTLAND, OR           54 M 16:05  2:01
  10.  226   Michael Guthrie           WASHOUGAL, WA          54 M 16:43  2:06
  11.  212   Richard Gellman           PORTLAND, OR           51 M 16:57  2:08
  12.  402   Walter Carter             PRINEVILLE, OR         58 M 19:58  2:30
  13.  299   Chris Ludwick             MCMINNVILLE, OR        53 M 20:05  2:31
  14.  454   Terry Wheeler             PORTLAND, OR           59 M 20:06  2:31
  15.  210   Greg Smith                HILLSBORO, OR          57 M 21:15  2:40
  16.  348   Robin Bragg               GLADSTONE, OR          54 M 27:20  3:25
Page 1

MALE 800 METER AGE GROUP: 60 - 69

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  219   John Walkky               PORTLAND, OR           61 M 13:00  1:38
   2.  307   Michael Carew             ASHLAND, OR            64 M 14:09  1:47
   3.  321   Jim Teisher               BEAVERTON, OR          64 M 14:43  1:51
   4.  386   Wayne Stoll               PORTLAND, OR           61 M 15:46  1:59
   5.  463   Jeff Grubb                VANCOVER, WA           61 M 16:14  2:02
   6.  426   Tim Johnson               PORTLAND, OR           63 M 19:47  2:29
Page 1

MALE 800 METER AGE GROUP: 70 - 79

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  328   Ralph Mohr                COOS BAY, OR           72 M 17:39  2:13
Page 1

MALE 800 METER AGE GROUP: 80 & Over ** NONE **

OVERALL FEMALE 2000 METER RESULTS - TOP 3

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  340   Abbie Young               PORTLAND, OR           15 F   25:42  1:18
   2.  316   Kendra Wheeler            SALEM, OR              52 F   26:49  1:21
   3.  434   Emily Melina              PORTLAND, OR           34 F   28:09  1:25

FEMALE AGE GROUP RESULTS

2014 Hagg Lake Swim 2000 Meter
Portland, OR 06/15/2014 9:30 am Sunny, 65-75 degrees.
Directed by: Michael Healey
Sponsored by: Portland Triathlon Club
Page 1

FEMALE 2000 METER AGE GROUP: 19 & Under

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  340   Abbie Young               PORTLAND, OR           15 F   25:42  1:18
   2.  302   Lauren Wagner             BEAVERTON, OR          16 F   33:53  1:42
   3.  489   Maha Pedley               OR                     18 F   38:30  1:56
   4.  263   Karlee Miller             DALLAS, OR             12 F   42:55  2:09
Page 1

FEMALE 2000 METER AGE GROUP: 20 - 29

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  359   Codie Ierien              ENUMCLAW, WA           28 F   31:07  1:34
   2.  214   Karly Powell              PORTLAND, OR           27 F   32:02  1:37
   3.  421   Kori Carpenter            TUALATIN, OR           20 F   32:43  1:39
   4.  187   Claire Teasdale           PORTLAND, OR           26 F   33:28  1:41
   5.  267   Rachel Gipe               PORTLAND, OR           25 F   34:24  1:44
   6.  318   Katie Peront              BEAVERTON, OR          25 F   34:30  1:44
   7.  410   Larissa Ferber            TACOMA, WA             25 F   36:37  1:50
   8.  488   Nicole Chombeua           OR                     24 F   37:17  1:52
   9.  323   Kirsten Romney            PORTLAND, OR           25 F   38:10  1:55
  10.  387   Annsley Gresenz           PORTLAND, OR           28 F   38:47  1:57
  11.  496   Carmen James              PORTLAND, OR           26 F   40:22  2:02
  12.  455   Rebecca Greiff            PORTLAND, OR           28 F   40:59  2:03
  13.  388   Kaitlyn Johnson           PORTLAND, OR           24 F   42:36  2:08
  14.  239   Marissa Newton            PORTLAND, OR           29 F   54:49  2:45
  15.  352   Kelsey Giltz              PORTLAND, OR           24 F   55:24  2:47
Page 1

FEMALE 2000 METER AGE GROUP: 30 - 34

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  434   Emily Melina              PORTLAND, OR           34 F   28:09  1:25
   2.  329   Jessica Kieras            PORTLAND, OR           34 F   28:17  1:25
   3.  467   Sierra Binek              CORVALLIS, OR          31 F   28:41  1:26
   4.  256   Emily Schmitt             PORTLAND, OR           30 F   29:58  1:30
   5.  248   Aubree Gustafson          PORTLAND, OR           33 F   31:05  1:34
   6.  106   Erin Popelka              OR                     32 F   32:41  1:38
   7.  401   Katy Smith                TACOMA, WA             32 F   33:14  1:40
   8.  142   Stefanie Bergh            OR                     32 F   34:12  1:43
   9.  135   Kacie Talcott             OR                     31 F   39:18  1:58
  10.  392   Annie Muske-Dukes-Drig    BEND, OR               30 F   40:32  2:02
  11.  444   Elizabeth Spellmeyer      VANCOUVER, WA          30 F   40:48  2:03
  12.  133   Christine Meyer           OR                     33 F   41:47  2:06
Page 1

FEMALE 2000 METER AGE GROUP: 35 - 39

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  253   Michelle McRae            REDMOND, WA            38 F   28:19  1:25
   2.  361   Lainie Yarris             PORTLAND, OR           38 F   31:09  1:34
   3.  452   Christina Garcia          TACOMA, WA             35 F   31:48  1:36
   4.  356   Ellie Kozin               PORTLAND, OR           37 F   36:27  1:50
   5.  487   Dara Ono                  PORTLAND, OR           36 F   37:12  1:52
   6.  183   Stephanie King            PORTLAND, OR           35 F   37:32  1:53
   7.  110   Harris Elizabeth          OR                     39 F   44:15  2:13
   8.  166   Annarose Pandey           PORTLAND, OR           39 F   45:39  2:17
   9.  497   Beth TrimaricConner       OR                     37 F   47:12  2:22
  10.  149   Jessica Offluy            OR                     37 F   47:51  2:24
  11.  409   Mandy Straw               PORTLAND, OR           35 F   48:35  2:26
  12.  319   Annamarie Matalucci       BEAVERTON, OR          39 F   48:40  2:26
  13.  295   Sarah Williams            HILLSBORO, OR          36 F   52:06  2:37
  14.  479   Virginia McGregor         OR                     38 F   56:52  2:51
Page 1

FEMALE 2000 METER AGE GROUP: 40 - 44

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  288   Tamara Pelkey             VANCOUVER, WA          42 F   31:04  1:34
   2.  395   Bonnie Edwards            PORTLAND, OR           42 F   31:55  1:36
   3.  339   Susie Young               PORTLAND, OR           44 F   31:57  1:36
   4.  178   Robin Hoffman             SHERWOOD, OR           41 F   35:34  1:47
   5.  349   Megi Morishita            NEWPORT, OR            42 F   36:13  1:49
   6.  469   Jennifer Frozena          PORTLAND, OR           41 F   38:08  1:55
   7.  480   Mary Stark                PORTLAND, OR           44 F   39:44  2:00
   8.  447   Erin Holmes               PORTLAND, OR           40 F   40:55  2:03
   9.  221   Neva Winter               HILLSBORO, OR          40 F   41:12  2:04
  10.  264   Abbey Stamp               PORTLAND, OR           41 F   42:26  2:08
  11.  240   Heidi Bullock             PORTLAND, OR           40 F   45:23  2:17
  12.  374   Asa Emanuelsson           PORTLAND, OR           42 F   45:50  2:18
  13.  435   Heather Fowler            OREGON CITY, OR        41 F   46:30  2:20
  14.  280   Kim Turner                PORTLAND, OR           41 F   48:38  2:26
  15.  196   Heather Umstead           DALLAS, OR             44 F   54:37  2:44
  16.  344   Katherine McLean          PORTLAND, OR           44 F 1:00:21  3:02
Page 1

FEMALE 2000 METER AGE GROUP: 45 - 49

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  242   Sue Phillips              CORVALLIS, OR          49 F   28:44  1:27
   2.  443   Elizabeth Watkins         PORTLAND, OR           48 F   29:39  1:29
   3.  114   Jayette Pettit            OR                     47 F   29:41  1:29
   4.  199   Lisa Zangerle             PORTLAND, OR           49 F   34:56  1:45
   5.  342   Chris Collins             CLACKAMAS, OR          49 F   45:53  2:18
   6.  309   Jamie Hicks               VANCOUVER, WA          45 F   55:05  2:46
Page 1

FEMALE 2000 METER AGE GROUP: 50 - 59

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  316   Kendra Wheeler            SALEM, OR              52 F   26:49  1:21
   2.  270   Zena Courtney             TACOMA, WA             54 F   28:34  1:26
   3.  310   Laura Schob               BEND, OR               55 F   32:01  1:37
   4.  411   Marlys Cappaert           CORVALLIS, OR          55 F   32:14  1:37
   5.  229   Janie Malloy              CANBY, OR              52 F   33:15  1:40
   6.  241   Bridget Dawson            PORTLAND, OR           56 F   33:25  1:41
   7.  185   Lynn Rasmussen            HOOD RIVER, OR         52 F   33:31  1:41
   8.  175   Susan Moote               PORTLAND, OR           51 F   33:44  1:42
   9.  333   Ann Thomas                PORTLAND, OR           51 F   33:50  1:42
  10.  438   Ann Davidson              PORTLAND, OR           50 F   34:54  1:45
  11.  449   Roxanne Redwine Baker     PORTLAND, OR           54 F   37:02  1:52
  12.  500   Heidi Peyton              OR                     58 F   37:53  1:54
  13.  147   Kathryn Cain              OR                     53 F   39:25  1:59
  14.  144   Lanette Osborn            OR                     51 F   39:53  2:00
  15.  414   Sandra Hicks`             FORT COLLINS, CO       53 F   41:52  2:06
  16.  275   Kate Besse                PORTLAND, OR           53 F   42:23  2:08
  17.  354   Matilda Mengis            PORTLAND, OR           55 F   45:32  2:17
  18.  192   Debra Marsh               VANCOUVER, WA          59 F   45:34  2:17
  19.  368   Katie Greiner             PORTLAND, OR           54 F   48:16  2:25
  20.  213   Beth Weissman             PORTLAND, OR           55 F   53:24  2:41
  21.  191   Debbie Finn               AMITY, OR              58 F   58:21  2:56
Page 1

FEMALE 2000 METER AGE GROUP: 60 - 69

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  419   Ingrid Ammondson          AMITY, OR              61 F   43:29  2:11
   2.  373   Julie Shryock             BAINBRIDGE ISLAND, WA  67 F   47:57  2:24
   3.  172   Gail Mast                 WILSONVILLE, OR        63 F   48:20  2:25
Page 1

FEMALE 2000 METER AGE GROUP: 70 - 79

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  247   Judy Ziemer               TUALATIN, OR           70 F   44:02  2:13
Page 1

FEMALE 2000 METER AGE GROUP: 80 & Over ** NONE **

OVERALL MALE 2000 METER RESULTS - TOP 3

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  208   David Thomson             SEATTLE, WA            54 M   25:17  1:16
   2.  252   Johnny Van Velthuyzen     KIRKLAND, WA           35 M   25:28  1:17
   3.  486   Brandon Risley            PORTLAND, OR           20 M   25:33  1:17

MALE AGE GROUP RESULTS

2014 Hagg Lake Swim 2000 Meter
Portland, OR 06/15/2014 9:30 am Sunny, 65-75 degrees.
Directed by: Michael Healey
Sponsored by: Portland Triathlon Club
Page 1

MALE 2000 METER AGE GROUP: 19 & Under

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  424   Vincent Palladino         PORTLAND, OR           19 M   32:45  1:39
   2.  108   Paul Furst                WA                     15 M   32:46  1:39
Page 1

MALE 2000 METER AGE GROUP: 20 - 29

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  486   Brandon Risley            PORTLAND, OR           20 M   25:33  1:17
   2.  358   Grant Aldred              NEWBERG, OR            20 M   29:54  1:30
   3.  336   Zachary Yensen            PORTLAND, OR           25 M   31:11  1:34
   4.  407   Matt Yelin                PORTLAND, OR           25 M   31:14  1:34
   5.  194   Bryan Flaherty            PORTLAND, OR           25 M   31:23  1:35
   6.  281   Kristopher Celtnieks      PORTLAND, OR           27 M   33:46  1:42
   7.  184   Richard Bruschi           PORTLAND, OR           29 M   34:39  1:44
   8.  276   Tyler Deshaw              PORTLAND, OR           26 M   35:38  1:47
   9.  118   Chewie Lin                OR                     25 M   36:25  1:50
  10.  478   John Pearson              OR                     25 M   42:38  2:08
Page 1

MALE 2000 METER AGE GROUP: 30 - 34

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  332   Jeffrey Lee               PORTLAND, OR           33 M   31:15  1:34
   2.  231   Sumner Williams           PORTLAND, OR           34 M   31:41  1:36
   3.  453   Andrew Bodmer             TIGARD, OR             32 M   38:11  1:55
   4.  268   Justin Apsley             PORTLAND, OR           32 M   39:10  1:58
   5.  207   James Ball                BEAVERTON, OR          34 M   39:38  1:59
   6.  105   Greg Low                  OR                     33 M   39:49  2:00
   7.  112   An Hoang                  OR                     30 M   47:53  2:24
   8.  492   Craig Mitchelldlyz        OR                     33 M   51:52  2:36
   9.  383   Brooke Randall            PORTLAND, OR           33 M   57:08  2:52
Page 1

MALE 2000 METER AGE GROUP: 35 - 39

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  252   Johnny Van Velthuyzen     KIRKLAND, WA           35 M   25:28  1:17
   2.  405   Danny McGrath             PORTLAND, OR           38 M   29:11  1:28
   3.  436   Russell Amos              WEST LINN, OR          36 M   29:44  1:30
   4.  396   Travis Vitek              CORVALLIS, OR          36 M   30:08  1:31
   5.  484   Ryan Chiotti              OR                     38 M   30:10  1:31
   6.  393   Russ Parks                TUALATIN, OR           38 M   34:06  1:43
   7.  115   Jeff Fink                 OR                     35 M   36:29  1:50
   8.  173   Erik Aartsen              FOREST GROVE, OR       37 M   37:25  1:53
   9.  490   Tim Pepper                TIGARD, OR             39 M   39:46  2:00
  10.  167   Brian Pagel               SHERWOOD, OR           37 M   40:24  2:02
Page 1

MALE 2000 METER AGE GROUP: 40 - 44

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  228   Mike Self                 WEST LINN, OR          44 M   25:36  1:17
   2.  244   Chad Hagedorn             TACOMA, WA             42 M   26:29  1:20
   3.  470   Jon Bero                  PORTLAND, OR           43 M   33:41  1:42
   4.  165   Jed Grodin                PORTLAND, OR           40 M   36:21  1:49
   5.  375   Chad Stokes               PORTLAND, OR           42 M   37:28  1:53
   6.  468   Jeff O'Dell               SHERWOOD, OR           40 M   38:17  1:55
   7.  400   Eric Hill                 PORTLAND, OR           44 M   40:02  2:01
   8.  251   Chris Matto               BEAVERTON, OR          43 M   40:04  2:01
   9.  278   Khari Gates               PORTLAND, OR           43 M   40:53  2:03
  10.  245   Dan Syverson              PORTLAND, OR           43 M   42:59  2:09
Page 1

MALE 2000 METER AGE GROUP: 45 - 49

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  223   Darrin Lajoie             EUGENE, OR             49 M   27:37  1:23
   2.  195   Tony Howard               PORTLAND, OR           47 M   28:14  1:25
   3.  238   Peter Kellers             PORTLAND, OR           45 M   29:23  1:29
   4.  365   Shaun Orchard             TIGARD, OR             49 M   29:35  1:29
   5.  390   Kevin Guaspari            OREGON CITY, OR        46 M   32:08  1:37
   6.  126   Stephen Sutton            OR                     47 M   33:05  1:40
   7.  471   Adam Day                  PORTLAND, OR           48 M   33:43  1:42
   8.  283   Brian Dessinger           MILWAUKIE, OR          46 M   34:37  1:44
   9.  243   Kevin Cooney              SNOQUALMIE, WA         48 M   34:52  1:45
  10.  104   Alex Smith                OR                     49 M   35:10  1:46
  11.  446   Adrian Lethbridge         TIGARD, OR             46 M   37:14  1:52
  12.  202   Darrell Miller            HILLSBORO, OR          48 M   38:03  1:55
  13.  367   Richard Stallings         PORTLAND, OR           48 M   39:23  1:59
  14.  432   Rick Benevento            PORTLAND, OR           45 M   41:43  2:06
  15.  123   Ken Hyland                OR                     47 M   43:34  2:11
  16.  282   Paul Ikin                 HILLSBORO, OR          48 M   43:45  2:12
  17.  107   Loren Morris              WA                     48 M   48:29  2:26
  18.  308   James Hicks               VANCOUVER, WA          48 M   55:09  2:46
  19.  224   Bart Abraham              TIGARD, OR             45 M   55:28  2:47
Page 1

MALE 2000 METER AGE GROUP: 50 - 59

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  208   David Thomson             SEATTLE, WA            54 M   25:17  1:16
   2.  427   Geoff Wilwerding          SEATTLE, WA            52 M   25:40  1:17
   3.  331   Curt Lacount              LAKE OSWEGO, OR        55 M   27:01  1:21
   4.  209   Bob Schlemmer             SEATTLE, WA            54 M   27:36  1:23
   5.  364   Tim Burnham               CASHMERE, WA           55 M   27:58  1:24
   6.  262   Scott Matthews            AUBURN, WA             52 M   29:37  1:29
   7.  384   Dave Wash                 NORTH BEND, OR         53 M   29:49  1:30
   8.  101   Ed Ramsey                 OR                     58 M   30:31  1:32
   9.  416   Mike Chombeau             BEAVERTON, OR          53 M   31:17  1:34
  10.  176   Don Moote                 PORTLAND, OR           56 M   32:16  1:37
  11.  372   John Wohler               PORTLAND, OR           54 M   32:27  1:38
  12.  148   David Livengood           OR                     51 M   33:39  1:41
  13.  499   Mark Fujii                OR                     54 M   34:42  1:45
  14.  157   Daniel Gipe               PORTLAND, OR           54 M   35:27  1:47
  15.  348   Robin Bragg               GLADSTONE, OR          54 M   36:18  1:49
  16.  412   Michael Back              VANCOUVER, WA          51 M   36:40  1:50
  17.  212   Richard Gellman           PORTLAND, OR           51 M   37:11  1:52
  18.  109   Stefan Furst              OR                     57 M   37:23  1:53
  19.  226   Michael Guthrie           WASHOUGAL, WA          54 M   37:35  1:53
  20.  150   Steve Suesserman          OR                     57 M   37:37  1:53
  21.  311   Rick Segal                SALEM, OR              54 M   37:43  1:54
  22.  440   Douglas Handler           ROCHESTER HILLS, MI    59 M   37:46  1:54
  23.  216   Kiyoshi Shigeno           CAMAS, WA              54 M   38:49  1:57
  24.  377   Scott Spiker              SANTA ROSA, CA         56 M   42:19  2:07
  25.  475   Doyle Dillon              PORTLAND, OR           56 M   42:57  2:09
  26.  402   Walter Carter             PRINEVILLE, OR         58 M   44:13  2:13
  27.  462   Keith Gover               SHERWOOD, OR           51 M   45:03  2:16
  28.  451   Dan Thompson              WEST LINN, OR          58 M   48:48  2:27
  29.  448   James Anchell             PORTLAND, OR           54 M   49:17  2:28
Page 1

MALE 2000 METER AGE GROUP: 60 - 69

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  219   John Walkky               PORTLAND, OR           61 M   28:05  1:25
   2.  307   Michael Carew             ASHLAND, OR            64 M   29:34  1:29
   3.  335   Kermit Yensen             BEND, OR               61 M   30:13  1:31
   4.  321   Jim Teisher               BEAVERTON, OR          64 M   32:28  1:38
   5.  495   Phil Anderson             OR                     61 M   32:39  1:38
   6.  386   Wayne Stoll               PORTLAND, OR           61 M   33:48  1:42
   7.  463   Jeff Grubb                VANCOVER, WA           61 M   34:17  1:43
   8.  113   Mark DePriest             OR                     64 M   35:20  1:46
   9.  493   Brian Coreken             OR                     60 M   36:23  1:50
  10.  271   Mike Ivie                 PORTLAND, OR           62 M   37:56  1:54
Page 1

MALE 2000 METER AGE GROUP: 70 - 79

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  328   Ralph Mohr                COOS BAY, OR           72 M   37:39  1:53
Page 1

MALE 2000 METER AGE GROUP: 80 & Over

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  315   David Radcliff            HILLSBORO, OR          80 M   32:25  1:38

OVERALL FEMALE 4000 METER RESULTS - TOP 3

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  340   Abbie Young               PORTLAND, OR           15 F   53:31  1:21
   2.  298   Lisa Gibson               BEAVERTON, OR          24 F   54:02  1:22
   3.  277   Molly Fonner              PORTLAND, OR           35 F   59:09  1:29

FEMALE AGE GROUP RESULTS

2014 Hagg Lake Swim 4000 Meter
Portland, OR 06/15/2014 10:30 am Sunny, 65-75 degrees.
Directed by: Michael Healey
Sponsored by: Portland Triathlon Club
Page 1

FEMALE 4000 METER AGE GROUP: 19 & Under

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  340   Abbie Young               PORTLAND, OR           15 F   53:31  1:21
   2.  303   Hayley Jones              PORTLAND, OR           17 F 1:01:52  1:33
   3.  263   Karlee Miller             DALLAS, OR             12 F 1:32:19  2:19
Page 1

FEMALE 4000 METER AGE GROUP: 20 - 29

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  298   Lisa Gibson               BEAVERTON, OR          24 F   54:02  1:22
   2.  102   Anabel Capalbo            OR                     29 F 1:00:25  1:31
   3.  441   Kelsey Myers              PORTLAND, OR           28 F 1:02:29  1:34
   4.  214   Karly Powell              PORTLAND, OR           27 F 1:12:04  1:49
   5.  267   Rachel Gipe               PORTLAND, OR           25 F 1:15:00  1:53
   6.  237   Alysse Roberson-Hamlin    PORTLAND, OR           23 F 1:16:08  1:55
   7.  410   Larissa Ferber            TACOMA, WA             25 F 1:20:21  2:01
   8.  204   Vanessa Browne            PORTLAND, OR           27 F 1:22:47  2:05
   9.  455   Rebecca Greiff            PORTLAND, OR           28 F 1:28:04  2:13
  10.  501   Kristiana Storlie         OR                     22 F 1:42:15  2:34
  11.  239   Marissa Newton            PORTLAND, OR           29 F 1:48:31  2:43
Page 1

FEMALE 4000 METER AGE GROUP: 30 - 34

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  329   Jessica Kieras            PORTLAND, OR           34 F 1:01:14  1:32
   2.  256   Emily Schmitt             PORTLAND, OR           30 F 1:03:55  1:36
   3.  467   Sierra Binek              CORVALLIS, OR          31 F 1:04:57  1:38
   4.  131   Anne Duncan               OR                     32 F 1:20:53  2:02
   5.  401   Katy Smith                TACOMA, WA             32 F 1:22:30  2:04
   6.  266   Kat Popovich              PORTLAND, OR           32 F 1:23:44  2:06
   7.  472   Miranda Smith             FOREST GROVE, OR       30 F 1:30:52  2:17
   8.  392   Annie Muske-Dukes-Drig    BEND, OR               30 F 1:31:48  2:18
Page 1

FEMALE 4000 METER AGE GROUP: 35 - 39

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  277   Molly Fonner              PORTLAND, OR           35 F   59:09  1:29
   2.  398   Michelle Macy             BEAVERTON, OR          37 F 1:01:50  1:33
   3.  129   Leslie Block              OR                     35 F 1:09:18  1:44
   4.  452   Christina Garcia          TACOMA, WA             35 F 1:09:20  1:44
   5.  171   Mary Anne Christopher     PORTLAND, OR           39 F 1:10:23  1:46
   6.  159   Heather Burke             HAPPY VALLEY, OR       39 F 1:10:34  1:46
   7.  330   Stephanie Carlson         PORTLAND, OR           35 F 1:14:58  1:53
   8.  285   Erica Heagy               WEST LINN, OR          35 F 1:15:09  1:53
   9.  381   Erica Crisp               PORTLAND, OR           39 F 1:15:43  1:54
  10.  125   Sarah Blackmon            OR                     36 F 1:15:52  1:54
  11.  356   Ellie Kozin               PORTLAND, OR           37 F 1:16:44  1:56
  12.  457   Laura Willems             PORTLAND, OR           39 F 1:31:53  2:18
  13.  177   Kerry Eiss                PORTLAND, OR           37 F 1:38:20  2:28
Page 1

FEMALE 4000 METER AGE GROUP: 40 - 44

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  297   Laura Cullen              PORTLAND, OR           42 F 1:09:52  1:45
   2.  313   Julie Norton              PORTLAND, OR           42 F 1:10:40  1:46
   3.  395   Bonnie Edwards            PORTLAND, OR           42 F 1:12:55  1:50
   4.  349   Megi Morishita            NEWPORT, OR            42 F 1:14:53  1:53
   5.  178   Robin Hoffman             SHERWOOD, OR           41 F 1:18:02  1:58
   6.  511   Kelly Schmidt             OR                     43 F 1:18:57  1:59
   7.  337   Marisa Frieder            PORTLAND, OR           44 F 1:23:40  2:06
   8.  430   Jennifer Thompson         PORTLAND, OR           41 F 1:24:57  2:08
   9.  193   Jessica Zahnow            PORTLAND, OR           40 F 1:25:06  2:08
  10.  513   Shay Saunders             OR                     41 F 1:27:48  2:12
  11.  188   Tracy Arnold              PORTLAND, OR           43 F 1:40:15  2:31
  12.  442   Lara Fulwiler             SHERWOOD, OR           42 F 1:42:11  2:34
Page 1

FEMALE 4000 METER AGE GROUP: 45 - 49

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  242   Sue Phillips              CORVALLIS, OR          49 F 1:00:37  1:31
   2.  114   Jayette Pettit            OR                     47 F 1:03:04  1:35
   3.  473   Dorothy Bothwell          OR                     49 F 1:09:12  1:44
   4.  233   Jennifer White            BAINBRIDGE ISLAND, WA  48 F 1:10:43  1:47
   5.  474   Lynn Shamls               WEST LINN, OR          49 F 1:12:35  1:49
   6.  273   Vicki Blaylock            PORTLAND, OR           48 F 1:29:21  2:14
   7.  397   Michelle Henderson        WEST LINN, OR          49 F 1:30:24  2:16
   8.  168   Dee Rzewnicki             WARRENTON, OR          48 F 1:31:41  2:18
   9.  476   Julie Merino              LAKE OSWEGO, OR        47 F 1:39:06  2:29
Page 1

FEMALE 4000 METER AGE GROUP: 50 - 59

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  270   Zena Courtney             TACOMA, WA             54 F   59:26  1:30
   2.  316   Kendra Wheeler            SALEM, OR              52 F   59:53  1:30
   3.  310   Laura Schob               BEND, OR               55 F 1:09:48  1:45
   4.  229   Janie Malloy              CANBY, OR              52 F 1:13:06  1:50
   5.  186   Anita Katz                PORTLAND, OR           50 F 1:24:40  2:07
   6.  460   Linda Fanning             PORTLAND, OR           53 F 1:29:12  2:14
   7.  156   Teri Wheeler              PORTLAND, OR           53 F 1:30:15  2:16
   8.  190   Anita Risberg             SALEM, OR              54 F 1:37:51  2:27
   9.  261   Beckie Hocker             PORTLAND, OR           51 F 1:44:07  2:37
Page 1

FEMALE 4000 METER AGE GROUP: 60 - 69

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  272   Mary Jane Ewing           PORTLAND, OR           64 F 1:16:06  1:55
   2.  235   Rita Belserene            BAINBRIDGE ISLAND, WA  63 F 1:16:20  1:55
Page 1

FEMALE 4000 METER AGE GROUP: 70 - 79

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  320   Jerry Balser              SCOTTSDALE, AZ         70 F 1:24:47  2:08
Page 1

FEMALE 4000 METER AGE GROUP: 80 & Over ** NONE **

OVERALL MALE 4000 METER RESULTS - TOP 3

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  138   Benjamin Settle           OR                     15 M   53:03  1:20
   2.  312   Sam Shelley               PORTLAND, OR           15 M   53:17  1:20
   3.  208   David Thomson             SEATTLE, WA            54 M   53:24  1:21

MALE AGE GROUP RESULTS

2014 Hagg Lake Swim 4000 Meter
Portland, OR 06/15/2014 10:30 am Sunny, 65-75 degrees.
Directed by: Michael Healey
Sponsored by: Portland Triathlon Club
Page 1

MALE 4000 METER AGE GROUP: 19 & Under

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  138   Benjamin Settle           OR                     15 M   53:03  1:20
   2.  312   Sam Shelley               PORTLAND, OR           15 M   53:17  1:20
   3.  169   Brad Rzewnicki            WARRENTON, OR          14 M 1:05:21  1:38
   4.  465   David Hopkins             BEND, OR               19 M 1:06:50  1:41
   5.  296   Julian Perpelitt          MCMINNVILLE, OR        18 M 1:10:19  1:46
Page 1

MALE 4000 METER AGE GROUP: 20 - 29

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  194   Bryan Flaherty            PORTLAND, OR           25 M 1:02:01  1:33
   2.  510   Brendan McCurdy           OR                     25 M 1:02:31  1:34
   3.  358   Grant Aldred              NEWBERG, OR            20 M 1:13:03  1:50
   4.  439   T-Roy Brown               PORTLAND, OR           21 M 1:20:23  2:01
   5.  276   Tyler Deshaw              PORTLAND, OR           26 M 1:20:27  2:01
   6.  205   Andrew Peterson           PORTLAND, OR           27 M 1:26:41  2:11
Page 1

MALE 4000 METER AGE GROUP: 30 - 34

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  394   Mark Schopmeyer           PORTLAND, OR           31 M   56:45  1:26
   2.  120   John Seddan               OR                     31 M   56:55  1:26
   3.  498   Daniel Hough              OR                     33 M   59:17  1:29
   4.  141   Jonathan Hoffman          OR                     32 M 1:08:18  1:43
   5.  509   Rxas Swakon               OR                     33 M 1:09:50  1:45
   6.  332   Jeffrey Lee               PORTLAND, OR           33 M 1:10:36  1:46
   7.  231   Sumner Williams           PORTLAND, OR           34 M 1:11:53  1:48
   8.  485   Michael Larson            PORTLAND, OR           31 M 1:16:51  1:56
   9.  317   Jeremy Wilson             MCMINNVILLE, OR        34 M 1:19:27  2:00
  10.  268   Justin Apsley             PORTLAND, OR           32 M 1:28:55  2:14
  11.  399   Julian Pscheid            PORTLAND, OR           32 M 1:29:29  2:15
  12.  130   Dan Weinsoft              OR                     33 M 1:32:38  2:19
  13.  437   Andy Becker               TIGARD, OR             34 M 1:38:09  2:28
Page 1

MALE 4000 METER AGE GROUP: 35 - 39

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  252   Johnny Van Velthuyzen     KIRKLAND, WA           35 M   56:25  1:25
   2.  124   Joel Blackmon             OR                     36 M   56:57  1:26
   3.  408   Jim Hayhurst              OREGON CITY, OR        39 M 1:01:27  1:33
   4.  200   Brian Frazzini            ALBANY, OR             35 M 1:01:35  1:33
   5.  405   Danny McGrath             PORTLAND, OR           38 M 1:02:34  1:34
   6.  362   Jon Yarris                PORTLAND, OR           38 M 1:05:00  1:38
   7.  431   Bill Thompson             PORTLAND, OR           39 M 1:06:46  1:41
   8.  286   Nikolas Heagy             WEST LINN, OR          35 M 1:12:02  1:49
   9.  396   Travis Vitek              CORVALLIS, OR          36 M 1:12:58  1:50
  10.  415   Greg Freeman              PORTLAND, OR           38 M 1:20:42  2:02
  11.  198   Marc Wildfang             PORTLAND, OR           36 M 1:34:04  2:22
  12.  279   Eric Wittinger            PORTLAND, OR           39 M 1:38:07  2:28
Page 1

MALE 4000 METER AGE GROUP: 40 - 44

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  228   Mike Self                 WEST LINN, OR          44 M   53:26  1:21
   2.  244   Chad Hagedorn             TACOMA, WA             42 M   59:28  1:30
   3.  353   Fritz Hummelt             PORTLAND, OR           42 M 1:00:19  1:31
   4.  201   Kaigin Olafson            BEAVERTON, OR          41 M 1:01:29  1:33
   5.  403   Jared Wilson              TIGARD, OR             40 M 1:01:56  1:33
   6.  139   Alex Settle               OR                     41 M 1:02:49  1:35
   7.  301   Kirt Nilsson              PORTLAND, OR           43 M 1:05:02  1:38
   8.  122   Scott Carroll             OR                     44 M 1:06:52  1:41
   9.  504   Daryl Johnson             OR                     41 M 1:15:16  1:53
  10.  220   Rob Schultz               PORTLAND, OR           43 M 1:15:22  1:54
  11.  512                             OR                     40 M 1:17:14  1:56
  12.  291   Scott Dixon               PORTLAND, OR           43 M 1:18:55  1:59
  13.  404   Chris Tracewell           REDMOND, OR            43 M 1:25:57  2:09
  14.  351   Scott Nelson              SHERWOOD, OR           43 M 1:26:46  2:11
  15.  189   Marc Langlois             LONGVIEW, WA           43 M 1:27:34  2:12
Page 1

MALE 4000 METER AGE GROUP: 45 - 49

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  223   Darrin Lajoie             EUGENE, OR             49 M   58:12  1:28
   2.  195   Tony Howard               PORTLAND, OR           47 M 1:00:17  1:31
   3.  238   Peter Kellers             PORTLAND, OR           45 M 1:02:45  1:35
   4.  365   Shaun Orchard             TIGARD, OR             49 M 1:04:50  1:38
   5.  371   David Row                 PORTLAND, OR           49 M 1:11:01  1:47
   6.  338   Chris Sullivan            PORTLAND, OR           45 M 1:11:42  1:48
   7.  390   Kevin Guaspari            OREGON CITY, OR        46 M 1:12:25  1:49
   8.  121   Ciaran Turbitt            OR                     48 M 1:13:38  1:51
   9.  283   Brian Dessinger           MILWAUKIE, OR          46 M 1:13:57  1:51
  10.  370   Mark Buser                WEST LINN, OR          46 M 1:15:04  1:53
  11.  236   Olaf Kowalik              PORTLAND, OR           48 M 1:15:06  1:53
  12.  202   Darrell Miller            HILLSBORO, OR          48 M 1:17:09  1:56
  13.  308   James Hicks               VANCOUVER, WA          48 M 1:17:48  1:57
  14.  243   Kevin Cooney              SNOQUALMIE, WA         48 M 1:21:07  2:02
  15.  507   Tim Damm                  OR                     46 M 1:25:53  2:09
  16.  170   Dave Rzewnicki            WARRENTON, OR          48 M 1:28:15  2:13
  17.  249   Ben Kirby                 MISSOULA, MT           48 M 1:28:42  2:14
  18.  477   Michael Merino            LAKE OSWEGO, OR        47 M 1:32:45  2:20
  19.  163   Troy Joubert              BEAVERTON, OR          49 M 1:34:29  2:22
Page 1

MALE 4000 METER AGE GROUP: 50 - 59

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  208   David Thomson             SEATTLE, WA            54 M   53:24  1:21
   2.  209   Bob Schlemmer             SEATTLE, WA            54 M   55:10  1:23
   3.  364   Tim Burnham               CASHMERE, WA           55 M   57:13  1:26
   4.  331   Curt Lacount              LAKE OSWEGO, OR        55 M   57:37  1:27
   5.  427   Geoff Wilwerding          SEATTLE, WA            52 M   59:04  1:29
   6.  494   Dave Soelberg             WA                     53 M 1:01:54  1:33
   7.  464   Ben Hopkins               BEND, OR               58 M 1:02:44  1:35
   8.  384   Dave Wash                 NORTH BEND, OR         53 M 1:03:12  1:35
   9.  262   Scott Matthews            AUBURN, WA             52 M 1:04:33  1:37
  10.  174   John Donovan              SALEM, OR              54 M 1:10:57  1:47
  11.  227   Todd Borchers             BANKS, OR              50 M 1:13:17  1:50
  12.  226   Michael Guthrie           WASHOUGAL, WA          54 M 1:14:56  1:53
  13.  250   Timothy Kirby             MCMINNVILLE, OR        52 M 1:15:11  1:53
  14.  148   David Livengood           OR                     51 M 1:15:14  1:53
  15.  157   Daniel Gipe               PORTLAND, OR           54 M 1:19:29  2:00
  16.  212   Richard Gellman           PORTLAND, OR           51 M 1:20:40  2:01
  17.  343   Steve Deremer             HILLSBORO, OR          57 M 1:20:58  2:02
  18.  481   Stephen Achilles          GRESHAM, OR            52 M 1:35:07  2:23
  19.  260   Jim Hashimoto             PORTLAND, OR           52 M 1:38:03  2:28
Page 1

MALE 4000 METER AGE GROUP: 60 - 69

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  360   William Penn              OLYMPIA, WA            62 M   56:42  1:26
   2.  219   John Walkky               PORTLAND, OR           61 M   57:10  1:26
   3.  335   Kermit Yensen             BEND, OR               61 M 1:02:10  1:34
   4.  307   Michael Carew             ASHLAND, OR            64 M 1:05:11  1:38
   5.  287   Steve Campbell            DENVER, CO             65 M 1:15:02  1:53
   6.  179   Bob Jordan                LAKE OSWEGO, OR        63 M 1:23:25  2:06
   7.  162   David Mathre              ASTORIA, OR            62 M 1:28:53  2:14
Page 1

MALE 4000 METER AGE GROUP: 70 - 79

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  328   Ralph Mohr                COOS BAY, OR           72 M 1:19:49  2:00
Page 1

MALE 4000 METER AGE GROUP: 80 & Over

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  315   David Radcliff            HILLSBORO, OR          80 M 1:01:44  1:33


Pages: [1] [2]
Adapt Training
Athletes Lounge
Get Stoked
FINIS

  June 15 2014
  2013 Archives
  2012 Archives
  2011 Archives

Hagg Lake Swim Logo