Supported by Jamba Juice
Kind
Gecko Tri Club
Visit Oregon's Washington County
Gorge Performance

   

OVERALL FEMALE 800 METER RESULTS - TOP 3

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  316   Kendra Wheeler            SALEM, OR              52 F 12:29  1:34
   2.  363   Allie Engstrom            BEAVERTON, OR          16 F 12:46  1:36
   3.  329   Jessica Kieras            PORTLAND, OR           34 F 12:59  1:38

FEMALE AGE GROUP RESULTS

2014 Hagg Lake Swim 800 Meter
Portland, OR 06/15/2014 9:00 am Sunny, 65-75 degrees.
Directed by: Michael Healey
Sponsored by: Portland Triathlon Club
Page 1

FEMALE 800 METER AGE GROUP: 19 & Under

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  363   Allie Engstrom            BEAVERTON, OR          16 F 12:46  1:36
   2.  263   Karlee Miller             DALLAS, OR             12 F 19:16  2:25
   3.  300   Skyler Ludwick            MCMINNVILLE, OR        11 F 20:03  2:31
   4.  502   Mitzi Pulido              OR                     14 F 21:24  2:41
Page 1

FEMALE 800 METER AGE GROUP: 20 - 29

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  214   Karly Powell              PORTLAND, OR           27 F 14:38  1:50
   2.  187   Claire Teasdale           PORTLAND, OR           26 F 15:51  1:59
   3.  318   Katie Peront              BEAVERTON, OR          25 F 16:20  2:03
   4.  410   Larissa Ferber            TACOMA, WA             25 F 16:37  2:05
   5.  265   Megan Cohen               PORTLAND, OR           25 F 17:48  2:14
   6.  232   Iris Sexton               PORTLAND, OR           28 F 17:52  2:14
   7.  455   Rebecca Greiff            PORTLAND, OR           28 F 18:11  2:17
   8.  413   Sarah Dodson              PORTLAND, OR           28 F 18:22  2:18
   9.  382   Lindsey Dumdi             YAMHILL, OR            29 F 21:14  2:40
  10.  239   Marissa Newton            PORTLAND, OR           29 F 21:37  2:43
  11.  450   Angela Plotner            VANCOUVER, WA          24 F 22:16  2:47
  12.  325   Carmen Eisenbarth         SOUTH BEACH, OR        29 F 22:39  2:50
Page 1

FEMALE 800 METER AGE GROUP: 30 - 34

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  329   Jessica Kieras            PORTLAND, OR           34 F 12:59  1:38
   2.  434   Emily Melina              PORTLAND, OR           34 F 13:03  1:38
   3.  467   Sierra Binek              CORVALLIS, OR          31 F 13:27  1:41
   4.  461   Erin Merz                 PORTLAND, OR           30 F 14:07  1:46
   5.  248   Aubree Gustafson          PORTLAND, OR           33 F 14:40  1:50
   6.  401   Katy Smith                TACOMA, WA             32 F 15:15  1:55
   7.  378   Debbie Skalbeck           VANCOUVER, WA          34 F 17:08  2:09
   8.  135   Kacie Talcott             OR                     31 F 18:37  2:20
   9.  392   Annie Muske-Dukes-Drig    BEND, OR               30 F 18:55  2:22
  10.  217   Shawn Barkdull            PORTLAND, OR           30 F 21:19  2:40
  11.  254   Ruth Williams             PORTLAND, OR           33 F 25:08  3:09
Page 1

FEMALE 800 METER AGE GROUP: 35 - 39

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  253   Michelle McRae            REDMOND, WA            38 F 13:10  1:39
   2.  452   Christina Garcia          TACOMA, WA             35 F 14:22  1:48
   3.  361   Lainie Yarris             PORTLAND, OR           38 F 17:03  2:08
   4.  183   Stephanie King            PORTLAND, OR           35 F 17:23  2:11
   5.  429   Debbie McCord             VANCOUVER, WA          35 F 17:46  2:14
   6.  366   Carla Digennaro           PORTLAND, OR           36 F 19:24  2:26
   7.  166   Annarose Pandey           PORTLAND, OR           39 F 21:36  2:42
   8.  111   Julie Havelka             OR                     39 F 28:10  3:32
   9.  110   Harris Elizabeth          OR                     39 F 28:18  3:33
  10.  417   Ellie Bulin               LAKE OSWEGO, OR        37 F 31:56  4:00
Page 1

FEMALE 800 METER AGE GROUP: 40 - 44

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  395   Bonnie Edwards            PORTLAND, OR           42 F 14:55  1:52
   2.  178   Robin Hoffman             SHERWOOD, OR           41 F 16:55  2:07
   3.  480   Mary Stark                PORTLAND, OR           44 F 17:41  2:13
   4.  146   Erin Ward                 OR                     44 F 18:12  2:17
   5.  442   Lara Fulwiler             SHERWOOD, OR           42 F 19:53  2:30
   6.  206   Sara Padilla              PORTLAND, OR           40 F 21:11  2:39
   7.  349   Megi Morishita            NEWPORT, OR            42 F 22:37  2:50
   8.  221   Neva Winter               HILLSBORO, OR          40 F 28:21  3:33
Page 1

FEMALE 800 METER AGE GROUP: 45 - 49

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  114   Jayette Pettit            OR                     47 F 13:29  1:42
   2.  443   Elizabeth Watkins         PORTLAND, OR           48 F 13:52  1:44
   3.  327   Erin Flinn                ALOHA, OR              45 F 19:23  2:26
   4.  428   Sarah Chisholm            PORTLAND, OR           48 F 19:41  2:28
   5.  151   Karina Bruzzese           OR                     47 F 26:05  3:16
   6.  160   Sherrie Austin            PORTLAND, OR           46 F 28:22  3:33
   7.  506   Melanie Webb              OR                     49 F 30:50  3:52
Page 1

FEMALE 800 METER AGE GROUP: 50 - 59

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  316   Kendra Wheeler            SALEM, OR              52 F 12:29  1:34
   2.  411   Marlys Cappaert           CORVALLIS, OR          55 F 14:58  1:53
   3.  438   Ann Davidson              PORTLAND, OR           50 F 16:04  2:01
   4.  449   Roxanne Redwine Baker     PORTLAND, OR           54 F 18:05  2:16
   5.  144   Lanette Osborn            OR                     51 F 18:26  2:19
   6.  156   Teri Wheeler              PORTLAND, OR           53 F 18:30  2:19
   7.  182   Tiffini Anderson          PORTLAND, OR           52 F 18:34  2:20
   8.  345   Jan Beyer                 CAMAS, WA              55 F 19:09  2:24
   9.  140   Rebecca Ocken             OR                     50 F 21:43  2:43
  10.  145   Carmen Adkins             OR                     50 F 23:49  2:59
  11.  213   Beth Weissman             PORTLAND, OR           55 F 25:06  3:09
  12.  391   Carol Hartley             PORTLAND, OR           52 F 25:15  3:10
  13.  491   Laurie Marx               BEAVERTON, OR          59 F 25:44  3:13
  14.  376   Barbara Thiele            HILLSBORO, OR          59 F 25:57  3:15
  15.  347   Caryl Schiavon            GLADSTONE, OR          55 F 27:18  3:25
  16.  289   Patricia Goffe            PORTLAND, OR           53 F 30:22  3:48
  17.  185   Lynn Rasmussen            HOOD RIVER, OR         52 F 30:35  3:50
Page 1

FEMALE 800 METER AGE GROUP: 60 - 69

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  505   Laurie Wall               OR                     60 F 24:15  3:02
   2.  172   Gail Mast                 WILSONVILLE, OR        63 F 26:43  3:21
Page 1

FEMALE 800 METER AGE GROUP: 70 - 79 ** NONE **

Page 1

FEMALE 800 METER AGE GROUP: 80 & Over ** NONE **

OVERALL MALE 800 METER RESULTS - TOP 3

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  208   David Thomson             SEATTLE, WA            54 M 11:37  1:28
   2.  228   Mike Self                 WEST LINN, OR          44 M 11:39  1:28
   3.  252   Johnny Van Velthuyzen     KIRKLAND, WA           35 M 11:50  1:29

MALE AGE GROUP RESULTS

2014 Hagg Lake Swim 800 Meter
Portland, OR 06/15/2014 9:00 am Sunny, 65-75 degrees.
Directed by: Michael Healey
Sponsored by: Portland Triathlon Club
Page 1

MALE 800 METER AGE GROUP: 19 & Under

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  422   Spencer Adrian            PORTLAND, OR           13 M 14:14  1:47
   2.  326   Tate Watson               HILLSBORO, OR          13 M 14:30  1:49
   3.  483   Jake Yarris               OR                     12 M 17:05  2:09
   4.  305   Ethan Chuang              CAMAS, WA              11 M 24:55  3:07
Page 1

MALE 800 METER AGE GROUP: 20 - 29

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  336   Zachary Yensen            PORTLAND, OR           25 M 14:20  1:48
   2.  276   Tyler Deshaw              PORTLAND, OR           26 M 16:07  2:01
   3.  257   Peter Zien                PORTLAND, OR           29 M 16:09  2:02
   4.  184   Richard Bruschi           PORTLAND, OR           29 M 16:22  2:03
   5.  118   Chewie Lin                OR                     25 M 19:20  2:25
Page 1

MALE 800 METER AGE GROUP: 30 - 34

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  120   John Seddan               OR                     31 M 12:32  1:34
   2.  306   Tabor Waterstreet         BANKS, OR              34 M 13:08  1:39
   3.  141   Jonathan Hoffman          OR                     32 M 13:46  1:44
   4.  332   Jeffrey Lee               PORTLAND, OR           33 M 14:27  1:49
   5.  231   Sumner Williams           PORTLAND, OR           34 M 15:02  1:53
   6.  268   Justin Apsley             PORTLAND, OR           32 M 17:44  2:13
   7.  207   James Ball                BEAVERTON, OR          34 M 18:24  2:18
   8.  498   Daniel Hough              OR                     33 M 18:52  2:22
   9.  255   Taylor Meek               PORTLAND, OR           31 M 27:21  3:26
Page 1

MALE 800 METER AGE GROUP: 35 - 39

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  252   Johnny Van Velthuyzen     KIRKLAND, WA           35 M 11:50  1:29
   2.  405   Danny McGrath             PORTLAND, OR           38 M 12:47  1:36
   3.  396   Travis Vitek              CORVALLIS, OR          36 M 13:38  1:43
   4.  436   Russell Amos              WEST LINN, OR          36 M 13:47  1:44
   5.  484   Ryan Chiotti              OR                     38 M 14:25  1:49
   6.  482   Allen Bond                OR                     38 M 23:02  2:53
Page 1

MALE 800 METER AGE GROUP: 40 - 44

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  228   Mike Self                 WEST LINN, OR          44 M 11:39  1:28
   2.  244   Chad Hagedorn             TACOMA, WA             42 M 12:26  1:34
   3.  201   Kaigin Olafson            BEAVERTON, OR          41 M 13:23  1:41
   4.  504   Daryl Johnson             OR                     41 M 16:27  2:04
   5.  269   Steven Jackson            PORTLAND, OR           42 M 16:34  2:05
   6.  334   Seth Klein                VANCOUVER, WA          41 M 30:24  3:48
   7.  304   PO Chuang                 CAMAS, WA              43 M 31:04  3:53
Page 1

MALE 800 METER AGE GROUP: 45 - 49

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  238   Peter Kellers             PORTLAND, OR           45 M 13:33  1:42
   2.  365   Shaun Orchard             TIGARD, OR             49 M 13:35  1:42
   3.  121   Ciaran Turbitt            OR                     48 M 14:35  1:50
   4.  390   Kevin Guaspari            OREGON CITY, OR        46 M 14:37  1:50
   5.  314   Tyler Thessin             PORTLAND, OR           48 M 14:41  1:51
   6.  423   Joe Adrian                PORTLAND, OR           48 M 14:49  1:52
   7.  283   Brian Dessinger           MILWAUKIE, OR          46 M 15:41  1:58
   8.  243   Kevin Cooney              SNOQUALMIE, WA         48 M 16:11  2:02
   9.  161   Sebastian Pastore         PORTLAND, OR           48 M 20:11  2:32
  10.  508   Patrick Ward              OR                     46 M 22:59  2:53
  11.  132   Kurt Havnaer              OR                     48 M 27:33  3:27
Page 1

MALE 800 METER AGE GROUP: 50 - 59

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  208   David Thomson             SEATTLE, WA            54 M 11:37  1:28
   2.  427   Geoff Wilwerding          SEATTLE, WA            52 M 11:52  1:29
   3.  209   Bob Schlemmer             SEATTLE, WA            54 M 11:54  1:30
   4.  331   Curt Lacount              LAKE OSWEGO, OR        55 M 12:18  1:33
   5.  384   Dave Wash                 NORTH BEND, OR         53 M 14:00  1:45
   6.  262   Scott Matthews            AUBURN, WA             52 M 14:05  1:46
   7.  101   Ed Ramsey                 OR                     58 M 14:18  1:48
   8.  148   David Livengood           OR                     51 M 15:09  1:54
   9.  372   John Wohler               PORTLAND, OR           54 M 16:05  2:01
  10.  226   Michael Guthrie           WASHOUGAL, WA          54 M 16:43  2:06
  11.  212   Richard Gellman           PORTLAND, OR           51 M 16:57  2:08
  12.  402   Walter Carter             PRINEVILLE, OR         58 M 19:58  2:30
  13.  299   Chris Ludwick             MCMINNVILLE, OR        53 M 20:05  2:31
  14.  454   Terry Wheeler             PORTLAND, OR           59 M 20:06  2:31
  15.  210   Greg Smith                HILLSBORO, OR          57 M 21:15  2:40
  16.  348   Robin Bragg               GLADSTONE, OR          54 M 27:20  3:25
Page 1

MALE 800 METER AGE GROUP: 60 - 69

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  219   John Walkky               PORTLAND, OR           61 M 13:00  1:38
   2.  307   Michael Carew             ASHLAND, OR            64 M 14:09  1:47
   3.  321   Jim Teisher               BEAVERTON, OR          64 M 14:43  1:51
   4.  386   Wayne Stoll               PORTLAND, OR           61 M 15:46  1:59
   5.  463   Jeff Grubb                VANCOVER, WA           61 M 16:14  2:02
   6.  426   Tim Johnson               PORTLAND, OR           63 M 19:47  2:29
Page 1

MALE 800 METER AGE GROUP: 70 - 79

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S  Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ===== =====
   1.  328   Ralph Mohr                COOS BAY, OR           72 M 17:39  2:13
Page 1

MALE 800 METER AGE GROUP: 80 & Over ** NONE **

OVERALL FEMALE 2000 METER RESULTS - TOP 3

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  340   Abbie Young               PORTLAND, OR           15 F   25:42  1:18
   2.  316   Kendra Wheeler            SALEM, OR              52 F   26:49  1:21
   3.  434   Emily Melina              PORTLAND, OR           34 F   28:09  1:25

FEMALE AGE GROUP RESULTS

2014 Hagg Lake Swim 2000 Meter
Portland, OR 06/15/2014 9:30 am Sunny, 65-75 degrees.
Directed by: Michael Healey
Sponsored by: Portland Triathlon Club
Page 1

FEMALE 2000 METER AGE GROUP: 19 & Under

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  340   Abbie Young               PORTLAND, OR           15 F   25:42  1:18
   2.  302   Lauren Wagner             BEAVERTON, OR          16 F   33:53  1:42
   3.  489   Maha Pedley               OR                     18 F   38:30  1:56
   4.  263   Karlee Miller             DALLAS, OR             12 F   42:55  2:09
Page 1

FEMALE 2000 METER AGE GROUP: 20 - 29

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  359   Codie Ierien              ENUMCLAW, WA           28 F   31:07  1:34
   2.  214   Karly Powell              PORTLAND, OR           27 F   32:02  1:37
   3.  421   Kori Carpenter            TUALATIN, OR           20 F   32:43  1:39
   4.  187   Claire Teasdale           PORTLAND, OR           26 F   33:28  1:41
   5.  267   Rachel Gipe               PORTLAND, OR           25 F   34:24  1:44
   6.  318   Katie Peront              BEAVERTON, OR          25 F   34:30  1:44
   7.  410   Larissa Ferber            TACOMA, WA             25 F   36:37  1:50
   8.  488   Nicole Chombeua           OR                     24 F   37:17  1:52
   9.  323   Kirsten Romney            PORTLAND, OR           25 F   38:10  1:55
  10.  387   Annsley Gresenz           PORTLAND, OR           28 F   38:47  1:57
  11.  496   Carmen James              PORTLAND, OR           26 F   40:22  2:02
  12.  455   Rebecca Greiff            PORTLAND, OR           28 F   40:59  2:03
  13.  388   Kaitlyn Johnson           PORTLAND, OR           24 F   42:36  2:08
  14.  239   Marissa Newton            PORTLAND, OR           29 F   54:49  2:45
  15.  352   Kelsey Giltz              PORTLAND, OR           24 F   55:24  2:47
Page 1

FEMALE 2000 METER AGE GROUP: 30 - 34

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  434   Emily Melina              PORTLAND, OR           34 F   28:09  1:25
   2.  329   Jessica Kieras            PORTLAND, OR           34 F   28:17  1:25
   3.  467   Sierra Binek              CORVALLIS, OR          31 F   28:41  1:26
   4.  256   Emily Schmitt             PORTLAND, OR           30 F   29:58  1:30
   5.  248   Aubree Gustafson          PORTLAND, OR           33 F   31:05  1:34
   6.  106   Erin Popelka              OR                     32 F   32:41  1:38
   7.  401   Katy Smith                TACOMA, WA             32 F   33:14  1:40
   8.  142   Stefanie Bergh            OR                     32 F   34:12  1:43
   9.  135   Kacie Talcott             OR                     31 F   39:18  1:58
  10.  392   Annie Muske-Dukes-Drig    BEND, OR               30 F   40:32  2:02
  11.  444   Elizabeth Spellmeyer      VANCOUVER, WA          30 F   40:48  2:03
  12.  133   Christine Meyer           OR                     33 F   41:47  2:06
Page 1

FEMALE 2000 METER AGE GROUP: 35 - 39

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  253   Michelle McRae            REDMOND, WA            38 F   28:19  1:25
   2.  361   Lainie Yarris             PORTLAND, OR           38 F   31:09  1:34
   3.  452   Christina Garcia          TACOMA, WA             35 F   31:48  1:36
   4.  356   Ellie Kozin               PORTLAND, OR           37 F   36:27  1:50
   5.  487   Dara Ono                  PORTLAND, OR           36 F   37:12  1:52
   6.  183   Stephanie King            PORTLAND, OR           35 F   37:32  1:53
   7.  110   Harris Elizabeth          OR                     39 F   44:15  2:13
   8.  166   Annarose Pandey           PORTLAND, OR           39 F   45:39  2:17
   9.  497   Beth TrimaricConner       OR                     37 F   47:12  2:22
  10.  149   Jessica Offluy            OR                     37 F   47:51  2:24
  11.  409   Mandy Straw               PORTLAND, OR           35 F   48:35  2:26
  12.  319   Annamarie Matalucci       BEAVERTON, OR          39 F   48:40  2:26
  13.  295   Sarah Williams            HILLSBORO, OR          36 F   52:06  2:37
  14.  479   Virginia McGregor         OR                     38 F   56:52  2:51
Page 1

FEMALE 2000 METER AGE GROUP: 40 - 44

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  288   Tamara Pelkey             VANCOUVER, WA          42 F   31:04  1:34
   2.  395   Bonnie Edwards            PORTLAND, OR           42 F   31:55  1:36
   3.  339   Susie Young               PORTLAND, OR           44 F   31:57  1:36
   4.  178   Robin Hoffman             SHERWOOD, OR           41 F   35:34  1:47
   5.  349   Megi Morishita            NEWPORT, OR            42 F   36:13  1:49
   6.  469   Jennifer Frozena          PORTLAND, OR           41 F   38:08  1:55
   7.  480   Mary Stark                PORTLAND, OR           44 F   39:44  2:00
   8.  447   Erin Holmes               PORTLAND, OR           40 F   40:55  2:03
   9.  221   Neva Winter               HILLSBORO, OR          40 F   41:12  2:04
  10.  264   Abbey Stamp               PORTLAND, OR           41 F   42:26  2:08
  11.  240   Heidi Bullock             PORTLAND, OR           40 F   45:23  2:17
  12.  374   Asa Emanuelsson           PORTLAND, OR           42 F   45:50  2:18
  13.  435   Heather Fowler            OREGON CITY, OR        41 F   46:30  2:20
  14.  280   Kim Turner                PORTLAND, OR           41 F   48:38  2:26
  15.  196   Heather Umstead           DALLAS, OR             44 F   54:37  2:44
  16.  344   Katherine McLean          PORTLAND, OR           44 F 1:00:21  3:02
Page 1

FEMALE 2000 METER AGE GROUP: 45 - 49

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  242   Sue Phillips              CORVALLIS, OR          49 F   28:44  1:27
   2.  443   Elizabeth Watkins         PORTLAND, OR           48 F   29:39  1:29
   3.  114   Jayette Pettit            OR                     47 F   29:41  1:29
   4.  199   Lisa Zangerle             PORTLAND, OR           49 F   34:56  1:45
   5.  342   Chris Collins             CLACKAMAS, OR          49 F   45:53  2:18
   6.  309   Jamie Hicks               VANCOUVER, WA          45 F   55:05  2:46
Page 1

FEMALE 2000 METER AGE GROUP: 50 - 59

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  316   Kendra Wheeler            SALEM, OR              52 F   26:49  1:21
   2.  270   Zena Courtney             TACOMA, WA             54 F   28:34  1:26
   3.  310   Laura Schob               BEND, OR               55 F   32:01  1:37
   4.  411   Marlys Cappaert           CORVALLIS, OR          55 F   32:14  1:37
   5.  229   Janie Malloy              CANBY, OR              52 F   33:15  1:40
   6.  241   Bridget Dawson            PORTLAND, OR           56 F   33:25  1:41
   7.  185   Lynn Rasmussen            HOOD RIVER, OR         52 F   33:31  1:41
   8.  175   Susan Moote               PORTLAND, OR           51 F   33:44  1:42
   9.  333   Ann Thomas                PORTLAND, OR           51 F   33:50  1:42
  10.  438   Ann Davidson              PORTLAND, OR           50 F   34:54  1:45
  11.  449   Roxanne Redwine Baker     PORTLAND, OR           54 F   37:02  1:52
  12.  500   Heidi Peyton              OR                     58 F   37:53  1:54
  13.  147   Kathryn Cain              OR                     53 F   39:25  1:59
  14.  144   Lanette Osborn            OR                     51 F   39:53  2:00
  15.  414   Sandra Hicks`             FORT COLLINS, CO       53 F   41:52  2:06
  16.  275   Kate Besse                PORTLAND, OR           53 F   42:23  2:08
  17.  354   Matilda Mengis            PORTLAND, OR           55 F   45:32  2:17
  18.  192   Debra Marsh               VANCOUVER, WA          59 F   45:34  2:17
  19.  368   Katie Greiner             PORTLAND, OR           54 F   48:16  2:25
  20.  213   Beth Weissman             PORTLAND, OR           55 F   53:24  2:41
  21.  191   Debbie Finn               AMITY, OR              58 F   58:21  2:56
Page 1

FEMALE 2000 METER AGE GROUP: 60 - 69

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  419   Ingrid Ammondson          AMITY, OR              61 F   43:29  2:11
   2.  373   Julie Shryock             BAINBRIDGE ISLAND, WA  67 F   47:57  2:24
   3.  172   Gail Mast                 WILSONVILLE, OR        63 F   48:20  2:25
Page 1

FEMALE 2000 METER AGE GROUP: 70 - 79

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  247   Judy Ziemer               TUALATIN, OR           70 F   44:02  2:13
Page 1

FEMALE 2000 METER AGE GROUP: 80 & Over ** NONE **

OVERALL MALE 2000 METER RESULTS - TOP 3

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  208   David Thomson             SEATTLE, WA            54 M   25:17  1:16
   2.  252   Johnny Van Velthuyzen     KIRKLAND, WA           35 M   25:28  1:17
   3.  486   Brandon Risley            PORTLAND, OR           20 M   25:33  1:17

MALE AGE GROUP RESULTS

2014 Hagg Lake Swim 2000 Meter
Portland, OR 06/15/2014 9:30 am Sunny, 65-75 degrees.
Directed by: Michael Healey
Sponsored by: Portland Triathlon Club
Page 1

MALE 2000 METER AGE GROUP: 19 & Under

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  424   Vincent Palladino         PORTLAND, OR           19 M   32:45  1:39
   2.  108   Paul Furst                WA                     15 M   32:46  1:39
Page 1

MALE 2000 METER AGE GROUP: 20 - 29

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  486   Brandon Risley            PORTLAND, OR           20 M   25:33  1:17
   2.  358   Grant Aldred              NEWBERG, OR            20 M   29:54  1:30
   3.  336   Zachary Yensen            PORTLAND, OR           25 M   31:11  1:34
   4.  407   Matt Yelin                PORTLAND, OR           25 M   31:14  1:34
   5.  194   Bryan Flaherty            PORTLAND, OR           25 M   31:23  1:35
   6.  281   Kristopher Celtnieks      PORTLAND, OR           27 M   33:46  1:42
   7.  184   Richard Bruschi           PORTLAND, OR           29 M   34:39  1:44
   8.  276   Tyler Deshaw              PORTLAND, OR           26 M   35:38  1:47
   9.  118   Chewie Lin                OR                     25 M   36:25  1:50
  10.  478   John Pearson              OR                     25 M   42:38  2:08
Page 1

MALE 2000 METER AGE GROUP: 30 - 34

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  332   Jeffrey Lee               PORTLAND, OR           33 M   31:15  1:34
   2.  231   Sumner Williams           PORTLAND, OR           34 M   31:41  1:36
   3.  453   Andrew Bodmer             TIGARD, OR             32 M   38:11  1:55
   4.  268   Justin Apsley             PORTLAND, OR           32 M   39:10  1:58
   5.  207   James Ball                BEAVERTON, OR          34 M   39:38  1:59
   6.  105   Greg Low                  OR                     33 M   39:49  2:00
   7.  112   An Hoang                  OR                     30 M   47:53  2:24
   8.  492   Craig Mitchelldlyz        OR                     33 M   51:52  2:36
   9.  383   Brooke Randall            PORTLAND, OR           33 M   57:08  2:52
Page 1

MALE 2000 METER AGE GROUP: 35 - 39

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  252   Johnny Van Velthuyzen     KIRKLAND, WA           35 M   25:28  1:17
   2.  405   Danny McGrath             PORTLAND, OR           38 M   29:11  1:28
   3.  436   Russell Amos              WEST LINN, OR          36 M   29:44  1:30
   4.  396   Travis Vitek              CORVALLIS, OR          36 M   30:08  1:31
   5.  484   Ryan Chiotti              OR                     38 M   30:10  1:31
   6.  393   Russ Parks                TUALATIN, OR           38 M   34:06  1:43
   7.  115   Jeff Fink                 OR                     35 M   36:29  1:50
   8.  173   Erik Aartsen              FOREST GROVE, OR       37 M   37:25  1:53
   9.  490   Tim Pepper                TIGARD, OR             39 M   39:46  2:00
  10.  167   Brian Pagel               SHERWOOD, OR           37 M   40:24  2:02
Page 1

MALE 2000 METER AGE GROUP: 40 - 44

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  228   Mike Self                 WEST LINN, OR          44 M   25:36  1:17
   2.  244   Chad Hagedorn             TACOMA, WA             42 M   26:29  1:20
   3.  470   Jon Bero                  PORTLAND, OR           43 M   33:41  1:42
   4.  165   Jed Grodin                PORTLAND, OR           40 M   36:21  1:49
   5.  375   Chad Stokes               PORTLAND, OR           42 M   37:28  1:53
   6.  468   Jeff O'Dell               SHERWOOD, OR           40 M   38:17  1:55
   7.  400   Eric Hill                 PORTLAND, OR           44 M   40:02  2:01
   8.  251   Chris Matto               BEAVERTON, OR          43 M   40:04  2:01
   9.  278   Khari Gates               PORTLAND, OR           43 M   40:53  2:03
  10.  245   Dan Syverson              PORTLAND, OR           43 M   42:59  2:09
Page 1

MALE 2000 METER AGE GROUP: 45 - 49

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  223   Darrin Lajoie             EUGENE, OR             49 M   27:37  1:23
   2.  195   Tony Howard               PORTLAND, OR           47 M   28:14  1:25
   3.  238   Peter Kellers             PORTLAND, OR           45 M   29:23  1:29
   4.  365   Shaun Orchard             TIGARD, OR             49 M   29:35  1:29
   5.  390   Kevin Guaspari            OREGON CITY, OR        46 M   32:08  1:37
   6.  126   Stephen Sutton            OR                     47 M   33:05  1:40
   7.  471   Adam Day                  PORTLAND, OR           48 M   33:43  1:42
   8.  283   Brian Dessinger           MILWAUKIE, OR          46 M   34:37  1:44
   9.  243   Kevin Cooney              SNOQUALMIE, WA         48 M   34:52  1:45
  10.  104   Alex Smith                OR                     49 M   35:10  1:46
  11.  446   Adrian Lethbridge         TIGARD, OR             46 M   37:14  1:52
  12.  202   Darrell Miller            HILLSBORO, OR          48 M   38:03  1:55
  13.  367   Richard Stallings         PORTLAND, OR           48 M   39:23  1:59
  14.  432   Rick Benevento            PORTLAND, OR           45 M   41:43  2:06
  15.  123   Ken Hyland                OR                     47 M   43:34  2:11
  16.  282   Paul Ikin                 HILLSBORO, OR          48 M   43:45  2:12
  17.  107   Loren Morris              WA                     48 M   48:29  2:26
  18.  308   James Hicks               VANCOUVER, WA          48 M   55:09  2:46
  19.  224   Bart Abraham              TIGARD, OR             45 M   55:28  2:47
Page 1

MALE 2000 METER AGE GROUP: 50 - 59

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  208   David Thomson             SEATTLE, WA            54 M   25:17  1:16
   2.  427   Geoff Wilwerding          SEATTLE, WA            52 M   25:40  1:17
   3.  331   Curt Lacount              LAKE OSWEGO, OR        55 M   27:01  1:21
   4.  209   Bob Schlemmer             SEATTLE, WA            54 M   27:36  1:23
   5.  364   Tim Burnham               CASHMERE, WA           55 M   27:58  1:24
   6.  262   Scott Matthews            AUBURN, WA             52 M   29:37  1:29
   7.  384   Dave Wash                 NORTH BEND, OR         53 M   29:49  1:30
   8.  101   Ed Ramsey                 OR                     58 M   30:31  1:32
   9.  416   Mike Chombeau             BEAVERTON, OR          53 M   31:17  1:34
  10.  176   Don Moote                 PORTLAND, OR           56 M   32:16  1:37
  11.  372   John Wohler               PORTLAND, OR           54 M   32:27  1:38
  12.  148   David Livengood           OR                     51 M   33:39  1:41
  13.  499   Mark Fujii                OR                     54 M   34:42  1:45
  14.  157   Daniel Gipe               PORTLAND, OR           54 M   35:27  1:47
  15.  348   Robin Bragg               GLADSTONE, OR          54 M   36:18  1:49
  16.  412   Michael Back              VANCOUVER, WA          51 M   36:40  1:50
  17.  212   Richard Gellman           PORTLAND, OR           51 M   37:11  1:52
  18.  109   Stefan Furst              OR                     57 M   37:23  1:53
  19.  226   Michael Guthrie           WASHOUGAL, WA          54 M   37:35  1:53
  20.  150   Steve Suesserman          OR                     57 M   37:37  1:53
  21.  311   Rick Segal                SALEM, OR              54 M   37:43  1:54
  22.  440   Douglas Handler           ROCHESTER HILLS, MI    59 M   37:46  1:54
  23.  216   Kiyoshi Shigeno           CAMAS, WA              54 M   38:49  1:57
  24.  377   Scott Spiker              SANTA ROSA, CA         56 M   42:19  2:07
  25.  475   Doyle Dillon              PORTLAND, OR           56 M   42:57  2:09
  26.  402   Walter Carter             PRINEVILLE, OR         58 M   44:13  2:13
  27.  462   Keith Gover               SHERWOOD, OR           51 M   45:03  2:16
  28.  451   Dan Thompson              WEST LINN, OR          58 M   48:48  2:27
  29.  448   James Anchell             PORTLAND, OR           54 M   49:17  2:28
Page 1

MALE 2000 METER AGE GROUP: 60 - 69

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  219   John Walkky               PORTLAND, OR           61 M   28:05  1:25
   2.  307   Michael Carew             ASHLAND, OR            64 M   29:34  1:29
   3.  335   Kermit Yensen             BEND, OR               61 M   30:13  1:31
   4.  321   Jim Teisher               BEAVERTON, OR          64 M   32:28  1:38
   5.  495   Phil Anderson             OR                     61 M   32:39  1:38
   6.  386   Wayne Stoll               PORTLAND, OR           61 M   33:48  1:42
   7.  463   Jeff Grubb                VANCOVER, WA           61 M   34:17  1:43
   8.  113   Mark DePriest             OR                     64 M   35:20  1:46
   9.  493   Brian Coreken             OR                     60 M   36:23  1:50
  10.  271   Mike Ivie                 PORTLAND, OR           62 M   37:56  1:54
Page 1

MALE 2000 METER AGE GROUP: 70 - 79

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  328   Ralph Mohr                COOS BAY, OR           72 M   37:39  1:53
Page 1

MALE 2000 METER AGE GROUP: 80 & Over

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  315   David Radcliff            HILLSBORO, OR          80 M   32:25  1:38

OVERALL FEMALE 4000 METER RESULTS - TOP 3

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  340   Abbie Young               PORTLAND, OR           15 F   53:31  1:21
   2.  298   Lisa Gibson               BEAVERTON, OR          24 F   54:02  1:22
   3.  277   Molly Fonner              PORTLAND, OR           35 F   59:09  1:29

FEMALE AGE GROUP RESULTS

2014 Hagg Lake Swim 4000 Meter
Portland, OR 06/15/2014 10:30 am Sunny, 65-75 degrees.
Directed by: Michael Healey
Sponsored by: Portland Triathlon Club
Page 1

FEMALE 4000 METER AGE GROUP: 19 & Under

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  340   Abbie Young               PORTLAND, OR           15 F   53:31  1:21
   2.  303   Hayley Jones              PORTLAND, OR           17 F 1:01:52  1:33
   3.  263   Karlee Miller             DALLAS, OR             12 F 1:32:19  2:19
Page 1

FEMALE 4000 METER AGE GROUP: 20 - 29

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  298   Lisa Gibson               BEAVERTON, OR          24 F   54:02  1:22
   2.  102   Anabel Capalbo            OR                     29 F 1:00:25  1:31
   3.  441   Kelsey Myers              PORTLAND, OR           28 F 1:02:29  1:34
   4.  214   Karly Powell              PORTLAND, OR           27 F 1:12:04  1:49
   5.  267   Rachel Gipe               PORTLAND, OR           25 F 1:15:00  1:53
   6.  237   Alysse Roberson-Hamlin    PORTLAND, OR           23 F 1:16:08  1:55
   7.  410   Larissa Ferber            TACOMA, WA             25 F 1:20:21  2:01
   8.  204   Vanessa Browne            PORTLAND, OR           27 F 1:22:47  2:05
   9.  455   Rebecca Greiff            PORTLAND, OR           28 F 1:28:04  2:13
  10.  501   Kristiana Storlie         OR                     22 F 1:42:15  2:34
  11.  239   Marissa Newton            PORTLAND, OR           29 F 1:48:31  2:43
Page 1

FEMALE 4000 METER AGE GROUP: 30 - 34

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  329   Jessica Kieras            PORTLAND, OR           34 F 1:01:14  1:32
   2.  256   Emily Schmitt             PORTLAND, OR           30 F 1:03:55  1:36
   3.  467   Sierra Binek              CORVALLIS, OR          31 F 1:04:57  1:38
   4.  131   Anne Duncan               OR                     32 F 1:20:53  2:02
   5.  401   Katy Smith                TACOMA, WA             32 F 1:22:30  2:04
   6.  266   Kat Popovich              PORTLAND, OR           32 F 1:23:44  2:06
   7.  472   Miranda Smith             FOREST GROVE, OR       30 F 1:30:52  2:17
   8.  392   Annie Muske-Dukes-Drig    BEND, OR               30 F 1:31:48  2:18
Page 1

FEMALE 4000 METER AGE GROUP: 35 - 39

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  277   Molly Fonner              PORTLAND, OR           35 F   59:09  1:29
   2.  398   Michelle Macy             BEAVERTON, OR          37 F 1:01:50  1:33
   3.  129   Leslie Block              OR                     35 F 1:09:18  1:44
   4.  452   Christina Garcia          TACOMA, WA             35 F 1:09:20  1:44
   5.  171   Mary Anne Christopher     PORTLAND, OR           39 F 1:10:23  1:46
   6.  159   Heather Burke             HAPPY VALLEY, OR       39 F 1:10:34  1:46
   7.  330   Stephanie Carlson         PORTLAND, OR           35 F 1:14:58  1:53
   8.  285   Erica Heagy               WEST LINN, OR          35 F 1:15:09  1:53
   9.  381   Erica Crisp               PORTLAND, OR           39 F 1:15:43  1:54
  10.  125   Sarah Blackmon            OR                     36 F 1:15:52  1:54
  11.  356   Ellie Kozin               PORTLAND, OR           37 F 1:16:44  1:56
  12.  457   Laura Willems             PORTLAND, OR           39 F 1:31:53  2:18
  13.  177   Kerry Eiss                PORTLAND, OR           37 F 1:38:20  2:28
Page 1

FEMALE 4000 METER AGE GROUP: 40 - 44

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  297   Laura Cullen              PORTLAND, OR           42 F 1:09:52  1:45
   2.  313   Julie Norton              PORTLAND, OR           42 F 1:10:40  1:46
   3.  395   Bonnie Edwards            PORTLAND, OR           42 F 1:12:55  1:50
   4.  349   Megi Morishita            NEWPORT, OR            42 F 1:14:53  1:53
   5.  178   Robin Hoffman             SHERWOOD, OR           41 F 1:18:02  1:58
   6.  511   Kelly Schmidt             OR                     43 F 1:18:57  1:59
   7.  337   Marisa Frieder            PORTLAND, OR           44 F 1:23:40  2:06
   8.  430   Jennifer Thompson         PORTLAND, OR           41 F 1:24:57  2:08
   9.  193   Jessica Zahnow            PORTLAND, OR           40 F 1:25:06  2:08
  10.  513   Shay Saunders             OR                     41 F 1:27:48  2:12
  11.  188   Tracy Arnold              PORTLAND, OR           43 F 1:40:15  2:31
  12.  442   Lara Fulwiler             SHERWOOD, OR           42 F 1:42:11  2:34
Page 1

FEMALE 4000 METER AGE GROUP: 45 - 49

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  242   Sue Phillips              CORVALLIS, OR          49 F 1:00:37  1:31
   2.  114   Jayette Pettit            OR                     47 F 1:03:04  1:35
   3.  473   Dorothy Bothwell          OR                     49 F 1:09:12  1:44
   4.  233   Jennifer White            BAINBRIDGE ISLAND, WA  48 F 1:10:43  1:47
   5.  474   Lynn Shamls               WEST LINN, OR          49 F 1:12:35  1:49
   6.  273   Vicki Blaylock            PORTLAND, OR           48 F 1:29:21  2:14
   7.  397   Michelle Henderson        WEST LINN, OR          49 F 1:30:24  2:16
   8.  168   Dee Rzewnicki             WARRENTON, OR          48 F 1:31:41  2:18
   9.  476   Julie Merino              LAKE OSWEGO, OR        47 F 1:39:06  2:29
Page 1

FEMALE 4000 METER AGE GROUP: 50 - 59

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  270   Zena Courtney             TACOMA, WA             54 F   59:26  1:30
   2.  316   Kendra Wheeler            SALEM, OR              52 F   59:53  1:30
   3.  310   Laura Schob               BEND, OR               55 F 1:09:48  1:45
   4.  229   Janie Malloy              CANBY, OR              52 F 1:13:06  1:50
   5.  186   Anita Katz                PORTLAND, OR           50 F 1:24:40  2:07
   6.  460   Linda Fanning             PORTLAND, OR           53 F 1:29:12  2:14
   7.  156   Teri Wheeler              PORTLAND, OR           53 F 1:30:15  2:16
   8.  190   Anita Risberg             SALEM, OR              54 F 1:37:51  2:27
   9.  261   Beckie Hocker             PORTLAND, OR           51 F 1:44:07  2:37
Page 1

FEMALE 4000 METER AGE GROUP: 60 - 69

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  272   Mary Jane Ewing           PORTLAND, OR           64 F 1:16:06  1:55
   2.  235   Rita Belserene            BAINBRIDGE ISLAND, WA  63 F 1:16:20  1:55
Page 1

FEMALE 4000 METER AGE GROUP: 70 - 79

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  320   Jerry Balser              SCOTTSDALE, AZ         70 F 1:24:47  2:08
Page 1

FEMALE 4000 METER AGE GROUP: 80 & Over ** NONE **

OVERALL MALE 4000 METER RESULTS - TOP 3

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  138   Benjamin Settle           OR                     15 M   53:03  1:20
   2.  312   Sam Shelley               PORTLAND, OR           15 M   53:17  1:20
   3.  208   David Thomson             SEATTLE, WA            54 M   53:24  1:21

MALE AGE GROUP RESULTS

2014 Hagg Lake Swim 4000 Meter
Portland, OR 06/15/2014 10:30 am Sunny, 65-75 degrees.
Directed by: Michael Healey
Sponsored by: Portland Triathlon Club
Page 1

MALE 4000 METER AGE GROUP: 19 & Under

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  138   Benjamin Settle           OR                     15 M   53:03  1:20
   2.  312   Sam Shelley               PORTLAND, OR           15 M   53:17  1:20
   3.  169   Brad Rzewnicki            WARRENTON, OR          14 M 1:05:21  1:38
   4.  465   David Hopkins             BEND, OR               19 M 1:06:50  1:41
   5.  296   Julian Perpelitt          MCMINNVILLE, OR        18 M 1:10:19  1:46
Page 1

MALE 4000 METER AGE GROUP: 20 - 29

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  194   Bryan Flaherty            PORTLAND, OR           25 M 1:02:01  1:33
   2.  510   Brendan McCurdy           OR                     25 M 1:02:31  1:34
   3.  358   Grant Aldred              NEWBERG, OR            20 M 1:13:03  1:50
   4.  439   T-Roy Brown               PORTLAND, OR           21 M 1:20:23  2:01
   5.  276   Tyler Deshaw              PORTLAND, OR           26 M 1:20:27  2:01
   6.  205   Andrew Peterson           PORTLAND, OR           27 M 1:26:41  2:11
Page 1

MALE 4000 METER AGE GROUP: 30 - 34

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  394   Mark Schopmeyer           PORTLAND, OR           31 M   56:45  1:26
   2.  120   John Seddan               OR                     31 M   56:55  1:26
   3.  498   Daniel Hough              OR                     33 M   59:17  1:29
   4.  141   Jonathan Hoffman          OR                     32 M 1:08:18  1:43
   5.  509   Rxas Swakon               OR                     33 M 1:09:50  1:45
   6.  332   Jeffrey Lee               PORTLAND, OR           33 M 1:10:36  1:46
   7.  231   Sumner Williams           PORTLAND, OR           34 M 1:11:53  1:48
   8.  485   Michael Larson            PORTLAND, OR           31 M 1:16:51  1:56
   9.  317   Jeremy Wilson             MCMINNVILLE, OR        34 M 1:19:27  2:00
  10.  268   Justin Apsley             PORTLAND, OR           32 M 1:28:55  2:14
  11.  399   Julian Pscheid            PORTLAND, OR           32 M 1:29:29  2:15
  12.  130   Dan Weinsoft              OR                     33 M 1:32:38  2:19
  13.  437   Andy Becker               TIGARD, OR             34 M 1:38:09  2:28
Page 1

MALE 4000 METER AGE GROUP: 35 - 39

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  252   Johnny Van Velthuyzen     KIRKLAND, WA           35 M   56:25  1:25
   2.  124   Joel Blackmon             OR                     36 M   56:57  1:26
   3.  408   Jim Hayhurst              OREGON CITY, OR        39 M 1:01:27  1:33
   4.  200   Brian Frazzini            ALBANY, OR             35 M 1:01:35  1:33
   5.  405   Danny McGrath             PORTLAND, OR           38 M 1:02:34  1:34
   6.  362   Jon Yarris                PORTLAND, OR           38 M 1:05:00  1:38
   7.  431   Bill Thompson             PORTLAND, OR           39 M 1:06:46  1:41
   8.  286   Nikolas Heagy             WEST LINN, OR          35 M 1:12:02  1:49
   9.  396   Travis Vitek              CORVALLIS, OR          36 M 1:12:58  1:50
  10.  415   Greg Freeman              PORTLAND, OR           38 M 1:20:42  2:02
  11.  198   Marc Wildfang             PORTLAND, OR           36 M 1:34:04  2:22
  12.  279   Eric Wittinger            PORTLAND, OR           39 M 1:38:07  2:28
Page 1

MALE 4000 METER AGE GROUP: 40 - 44

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  228   Mike Self                 WEST LINN, OR          44 M   53:26  1:21
   2.  244   Chad Hagedorn             TACOMA, WA             42 M   59:28  1:30
   3.  353   Fritz Hummelt             PORTLAND, OR           42 M 1:00:19  1:31
   4.  201   Kaigin Olafson            BEAVERTON, OR          41 M 1:01:29  1:33
   5.  403   Jared Wilson              TIGARD, OR             40 M 1:01:56  1:33
   6.  139   Alex Settle               OR                     41 M 1:02:49  1:35
   7.  301   Kirt Nilsson              PORTLAND, OR           43 M 1:05:02  1:38
   8.  122   Scott Carroll             OR                     44 M 1:06:52  1:41
   9.  504   Daryl Johnson             OR                     41 M 1:15:16  1:53
  10.  220   Rob Schultz               PORTLAND, OR           43 M 1:15:22  1:54
  11.  512                             OR                     40 M 1:17:14  1:56
  12.  291   Scott Dixon               PORTLAND, OR           43 M 1:18:55  1:59
  13.  404   Chris Tracewell           REDMOND, OR            43 M 1:25:57  2:09
  14.  351   Scott Nelson              SHERWOOD, OR           43 M 1:26:46  2:11
  15.  189   Marc Langlois             LONGVIEW, WA           43 M 1:27:34  2:12
Page 1

MALE 4000 METER AGE GROUP: 45 - 49

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  223   Darrin Lajoie             EUGENE, OR             49 M   58:12  1:28
   2.  195   Tony Howard               PORTLAND, OR           47 M 1:00:17  1:31
   3.  238   Peter Kellers             PORTLAND, OR           45 M 1:02:45  1:35
   4.  365   Shaun Orchard             TIGARD, OR             49 M 1:04:50  1:38
   5.  371   David Row                 PORTLAND, OR           49 M 1:11:01  1:47
   6.  338   Chris Sullivan            PORTLAND, OR           45 M 1:11:42  1:48
   7.  390   Kevin Guaspari            OREGON CITY, OR        46 M 1:12:25  1:49
   8.  121   Ciaran Turbitt            OR                     48 M 1:13:38  1:51
   9.  283   Brian Dessinger           MILWAUKIE, OR          46 M 1:13:57  1:51
  10.  370   Mark Buser                WEST LINN, OR          46 M 1:15:04  1:53
  11.  236   Olaf Kowalik              PORTLAND, OR           48 M 1:15:06  1:53
  12.  202   Darrell Miller            HILLSBORO, OR          48 M 1:17:09  1:56
  13.  308   James Hicks               VANCOUVER, WA          48 M 1:17:48  1:57
  14.  243   Kevin Cooney              SNOQUALMIE, WA         48 M 1:21:07  2:02
  15.  507   Tim Damm                  OR                     46 M 1:25:53  2:09
  16.  170   Dave Rzewnicki            WARRENTON, OR          48 M 1:28:15  2:13
  17.  249   Ben Kirby                 MISSOULA, MT           48 M 1:28:42  2:14
  18.  477   Michael Merino            LAKE OSWEGO, OR        47 M 1:32:45  2:20
  19.  163   Troy Joubert              BEAVERTON, OR          49 M 1:34:29  2:22
Page 1

MALE 4000 METER AGE GROUP: 50 - 59

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  208   David Thomson             SEATTLE, WA            54 M   53:24  1:21
   2.  209   Bob Schlemmer             SEATTLE, WA            54 M   55:10  1:23
   3.  364   Tim Burnham               CASHMERE, WA           55 M   57:13  1:26
   4.  331   Curt Lacount              LAKE OSWEGO, OR        55 M   57:37  1:27
   5.  427   Geoff Wilwerding          SEATTLE, WA            52 M   59:04  1:29
   6.  494   Dave Soelberg             WA                     53 M 1:01:54  1:33
   7.  464   Ben Hopkins               BEND, OR               58 M 1:02:44  1:35
   8.  384   Dave Wash                 NORTH BEND, OR         53 M 1:03:12  1:35
   9.  262   Scott Matthews            AUBURN, WA             52 M 1:04:33  1:37
  10.  174   John Donovan              SALEM, OR              54 M 1:10:57  1:47
  11.  227   Todd Borchers             BANKS, OR              50 M 1:13:17  1:50
  12.  226   Michael Guthrie           WASHOUGAL, WA          54 M 1:14:56  1:53
  13.  250   Timothy Kirby             MCMINNVILLE, OR        52 M 1:15:11  1:53
  14.  148   David Livengood           OR                     51 M 1:15:14  1:53
  15.  157   Daniel Gipe               PORTLAND, OR           54 M 1:19:29  2:00
  16.  212   Richard Gellman           PORTLAND, OR           51 M 1:20:40  2:01
  17.  343   Steve Deremer             HILLSBORO, OR          57 M 1:20:58  2:02
  18.  481   Stephen Achilles          GRESHAM, OR            52 M 1:35:07  2:23
  19.  260   Jim Hashimoto             PORTLAND, OR           52 M 1:38:03  2:28
Page 1

MALE 4000 METER AGE GROUP: 60 - 69

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  360   William Penn              OLYMPIA, WA            62 M   56:42  1:26
   2.  219   John Walkky               PORTLAND, OR           61 M   57:10  1:26
   3.  335   Kermit Yensen             BEND, OR               61 M 1:02:10  1:34
   4.  307   Michael Carew             ASHLAND, OR            64 M 1:05:11  1:38
   5.  287   Steve Campbell            DENVER, CO             65 M 1:15:02  1:53
   6.  179   Bob Jordan                LAKE OSWEGO, OR        63 M 1:23:25  2:06
   7.  162   David Mathre              ASTORIA, OR            62 M 1:28:53  2:14
Page 1

MALE 4000 METER AGE GROUP: 70 - 79

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  328   Ralph Mohr                COOS BAY, OR           72 M 1:19:49  2:00
Page 1

MALE 4000 METER AGE GROUP: 80 & Over

Place  No. C NAME                      City, State            Ag S    Time  Pace
===== ==== = ========================= ====================== == = ======= =====
   1.  315   David Radcliff            HILLSBORO, OR          80 M 1:01:44  1:33


   
Register OnLine Now at
www.SignMeUp.com/97824
Register In Person At AthletesLounge ($5 Discount)
SIGN UP AT ATHLETES LOUNGE
UNTIL HIGH NOON SATURDAY!!!

1st 400 ONLY get T-Shirts
REGISTER NOW & STILL GET A COOL T-Shirt
As of Today, we have 23 T-Shirts left!

10.55 Trail Loop Around Lake
Run it or Walk it or Hike part of it with your kids

10.4 Mile Bike Loop Around The Lake
Nice Wide Shoulder

Check out the Hagg Lake DISC GOLF COURSE!

Large Picnic Area
Covered Pavilion
Large Swimming Area
Enjoy Fishing, Boating & Skiing after the swim
RACE SCHEDULE

Sunday June 15, 2014: Hagg Lake Boat Ramp C
(Later Date Means WARMER Water)
2000 Meter (1.2 Mile) SWIM Starts at 9:00 AM
800 Meter (.5 Mile) SWIM Starts at 10:15 AM
4000 Meter (2.5 Mile) SWIM Starts at 11:00 AM
*
* New 1 lap 2.4 Mile Course This Year!

4.0 Mile Stand Up Paddle Race Starts at 12:00 Noon (1 lap)
8.0 Mile Stand Up Paddle Race Starts at 12:00 Noon (2 laps)

Board Rentals @ Gorge Performance

Packet Pick-Up Starts at 8:00 AM at Boat Ramp C

Day of Race Registration: $10 Late Fee Applies

$5.00 Park Passes At The Gate

SWIM AWARDS CEREMONY after LAST FINISHER
Top 3 Male And Female Swimmers
Under 20, 20-29, 30-34, 35-39, 40-44,
45-49, 50-59, 60-69, 70-79, 80+
SUP AWARDS CEREMONY after LAST RACER

Raffle After The Awards Ceremony
Wet Suit, Adapt Training, & Much More

Barbecue After The Awards Ceremony
Hamburgers, Veggie Burgers, Cold Drinks & More

Bring Your Whole Family

Henry Hagg Lake
Boat Ramp C
50260 SW Scoggins Valley Rd,
Gaston, OR 97119


Register OnLine Now at
www.SignMeUp.com/97824
Register In Person At AthletesLounge ($5 Discount)


Register Early & Get
A Free Finisher's T-Shirt
There is no extra charge,
so, Register Today...







Adapt Training
Athletes Lounge
Get Stoked
FINIS

  June 15 2014
  2013 Archives
  2012 Archives
  2011 Archives

Hagg Lake Swim Logo